Sada informacije iz financijskih izvještaja ne vrijede mnogo. Ono što sada vrijedi je BON-2 obrazac ili SOL-2 obrazac.
KOJE ĆE FIRME PREŽIVJETI? BON-2 OBRAZAC.
Zašto je tome tako? Pa, zato što informacije iz prošle godine ne govore mnogo o problemima s kojima se poduzeće može susresti pri ovom naglom šoku.
BON-2 obrazac, za razliku od, primjerice, računa dobiti i gubitka iz prošle godine, sadrži najvažnije informacije za vaše poslovanje: o bonitetu Vašeg poduzeća ili poduzeća s kojim poslujete. U ovoj situaciji, to je ključna informacija koja pokazuje je li određeno poduzeće prenositelj “virusa” nelikvidnosti.
Vezano uz vlastiti bonitet, morate si postaviti sljedeća pitanja da dobijete sliku stanja:
- Koliko novca imate na raspolaganju?
- Plaćate li unaprijed? Razmislite o popustima koje možete dobiti ili novcu koji možete odmah primiti.
- Imate li blokadu? Razmislite o podacima koji vam mogu pomoći.
Sad to provjerite za svoje kupce i dobavljače.
No, to ne znači da su financijski izvještaji neupotrebljivi. Oni vam, a to vam kažem kao financijski analitičar kojeg si možete priuštiti i koji vam može pomoći, ipak mogu reći neke stvari.
Pogledom u izvještaje, možemo dosta dobro procijeniti koje će firme preživjeti. Naime, one će imati:
- solidan odnos (Novčani tok iz poslovnih aktivnosti)/Prihodi
- niski koeficijent zaduženosti uz
- solidno stanje na računima.
KRIZA CENTRALNIH BANAKA
Ovo je, zapravo, kriza centralnih banaka. Od danas kvantitativna teorija novca ne vrijedi puno.
Svi prodaju imovinu. Čak i hedge-fondovi rasprodaju sve, kako bi došli do gotovog novca. Čovjek koji vodi jedan od najvećih takvih fondova u svijetu, Ray Dalio, prije dva mjeseca u Davosu rekao je da je gotovina smeće. Doslovno, Cash is Trash. Onda se ponovio na CNBC-u, a sad se posipa pepelom.
Dakle, vratimo se na osnove. Sigurnost ima cijenu, a rizici Crnog labuda su sada očito preogromni.
RAZGOVORI NEUGODNI NARODA HRVATSKOGA
Ovih dana intenzivno razgovaram s kolegama iz bankarskog miljea, fond menadžerima, konzultantima iz financija i kontrolinga, ekonomskim analitičarima, financijskim direktorima, upravama velikih kompanija, raznim ljudima iz svijeta biznisa. Svi ističu “idemo dan po dan”.
Kad je takva filozofija, imati novac na raspolaganju je zaista glavni resurs u upravljanju kompanijom. O tome sam pisao nedavno.
Iz razgovora s klijentima zapažam određene jasne sentimente. Mnogi razmišljaju da daju otkaze zaposlenima. Sljedeća stanica: burza. Porezna uprava i država (opća, lokalna) s njihovim mjerama smanjenja tereta im ne znači puno, jer nemaju izvjesnih prihoda u idućih dva mjeseca. Posebno su izložene neke branše, poput turizma, ugostiteljstva ili prometa.
Mnoge će kompanije nestati. Nemojte misliti da će itko biti pošteđen teške muke nakon što karantena i ograničeno kretanje završi.
Vrijeme je za divergentno razmišljanje.
——–
Želite da vam pomognem u pripremi vašeg plana spašavanja? Dogovorite svoje 1:1 konzultacije što prije!