Prijelomna 2020. godina je na izmaku. Premda sam upozorio još krajem 2019. godine da će godine debelih krava neminovno proći, nitko nije mogao očekivati globalnu pandemiju. S njom su se u našoj nevolji ujedinila i dva snažna potresa. Kako se pripremiti za 2021. godinu, koja nosi porast javnog duga i neizvjesni gospodarski oporavak? Donosim nekoliko prijedloga.
PORAST JAVNOG DUGA: MANJE RASTEREĆENJA
Najvažniji udar na gospodarstvo, iz perspektive javnih financija, odnosi se na porast javnog duga. Kako nismo dovoljno radili na povećanoj robusnosti javnih financija u povoljnom razdoblju, u pandemiji smo zabilježili snažan rast javnog duga. To podrazumijeva da kreditni rejting Hrvatske neće moći napredovati. Premda smo odnedavno u “čekaonici za euro”, veći javni dug znači veći rizik zemlje. Dakle, trošak duga neće moći padati kao što bi mogao da smo bili odgovorniji.
Osim toga, porast javnog duga znači i da će javne financije biti manje sklone smanjenju nameta kako ne bi ugrozile prihode proračuna. Bez smanjenja nameta nema dodatnog poticaja rastu gospodarstva, a ni veće atraktivnosti za ulagače. Nečinjenje u doba debelih krava moglo bi nas skupo koštati. S tim valja računati u narednoj godini, premda nije sve tako crno.
NEIZVJESNOST OPORAVKA: IZLAZAK IZ ČVRSTOG STISKA PANDEMIJE
Puno pretpostavki o izlasku iz recesije ovisi o tome kako će se kretati situacija s pandemijom COVID-19. Oporavak ne ovisi samo o brojkama u Hrvatskoj, već i u zemljama s kojima najviše trgujemo. Ono što znamo jest da će stisak ponešto oslabiti u vrijeme ljeta, no drugi je val bio znatno dugotrajniji od prvog i ostavio je teže posljedice. Mala i srednja poduzeća, koja su ranjivija na ovakve situacije, moraju raditi na agilnosti i fleksibilnosti u poslovanju. Da ne potonu u razdoblju smanjene aktivnosti, ali i da uspiju iskoristiti priliku čim se gospodarstvo otvori. To se prije svega postiže kroz kvalitetno upravljanje likvidnosti.
Za to je potrebno imati kvartalne, mjesečne, a nerijetko i tjedne planove. Jednom kad upadnete u lanac nelikvidnosti, veoma se teško izvući. U tome može pomoći i kvalitetna analiza i obavještavanje. O tome jesu li vaši postojeći i potencijalni kupci likvidni te kako stoje vaši partneri i dobavljači možete saznati preko konzultantske kuće Bon.hr. S njima sam krajem 2019. godine lansirao i potpuno novi, jedinstveni proizvod: procjenu vrijednosti za svako poduzeće u Hrvatskoj. Ona vam može pomoći da kvalitetnije pratite performanse svog, ili konkurentskog poduzeća, izvan statičnih računovodstvenih kategorija poput dobiti ili imovine.
Jačanje likvidnosti možete postići i kroz privremene mjere, poput prijave za COVID-kredite HAMAG-BICRO. U prijavi vam mogu pomoći, provjerite kako!
KAKO SE PRIPREMITI ZA 2021. I ŠTO NAKON POTRESA
Što još možete učiniti? Kako se pripremiti za 2021. godinu, posebno u svjetlu dvaju snažnih potresa? Premda će stvoriti pritisak na javne financije, oni mogu označiti prekretnicu u upravljanju dvama potpuno različitim područjima. Jednim, urbanim, koje je dugo bilo zatočeno u patu. Drugim, nerazvijenim i neizmijenjenim još od ratnih stradanja, koja napokon može dobiti kvalitetnu infrastrukturu. Moglo bi se dogoditi i da Petrinja i Sisak, kroz nekoliko godina, možda napokon budu revalorizirana s obzirom na izvrstan prometni položaj i relativno povoljno okruženje. Kroz taj kraj je planirana i brza cesta od Siska do Slunja.
Građevinski sektor ima priliku sudjelovati u projektima obnove koje je ionako trebalo napraviti. Desetljećima ruševna sela mogu biti ponovno izgrađena i ponuditi perspektivu za mlade. Nećemo se zavaravati, oporavak neće doći preko noći. No, i u Zagrebu i u Pokuplju imamo priliku ponovno promisliti svoje prioritete i zakoračiti u budućnost s nešto više hrabrosti.
Ovih dana obilježavam i 10 godina od početka pisanja ovog bloga, jednog od najdugovječnijih na temu financija u Hrvatskoj. Te 2010. sam još radio u banci i moja je namjera bila educirati: sad sam poduzetnik, no moja namjera ostaje ista. Želim vam svima mnogo blagoslova i uspjeha u novoj, 2021. godini!