FED: kamatne će stope padati u 2024., ali što to znači za hrvatske poduzetnike?

Kamatne stope u 2024.

FED je najavio na jučerašnjoj presici: premda će ostati jednake u prosincu, temeljne kamatne stope u 2024. bit će srezane najmanje tri puta po četvrt postotnog boda. ECB je, s druge strane, izjavio da neće slijediti FED u smanjenju kamatnih stopa, unatoč padu inflacije. Što nas, dakle, očekuje u svijetu financija dogodine i što mogu očekivati hrvatski poduzetnici?

LAGARDE DRŽI GARD?

Potrošačka se inflacija u eurozoni ispuhala, a proizvođačka već spustila u minus, tako da trendovi indiciraju kako je inflacija gotova. Ipak, Christine Lagarde odrješito je izjavila kako će “inflacija postupno opadati tijekom sljedeće godine” pa neće “spuštati svoj gard”. Pomalo je svisoka odgovorila novinarki CNBC-a da ECB neće odlučivati po principu “time-dependant”, već “data-dependant”. Pitanje je bilo vezano uz mogući tajming spuštanja kamatnih stopa. Ako se vratimo u 2021., možemo se opravdano pitati koje su podatke oni gledali, kad se diče tom “data-dependant” maksimom.

Eurozona se bori s nultim rastom, a u nekim zemljama i recesijom. Inflacija je mahom izgubila dah. ECB opet, baš kao i prije dvije godine, tvrdo inzistira na zbijanju redova i ustraje u dosadašnjim odlukama. U međuvremenu, FED je došao na rub mekog slijetanja i iznenadio s promjenom retorike u dva tjedna. Powell je naglo postao golub (dove), dok je prije bio jastreb (hawk).

Dolar je izgubio snagu (EUR/USD trenutno oko 1,10), 10-godišnji prinos američkih obveznica spustio se ispod 4 %, nakon što su došli do petice prije samo mjesec i pol. Indeksi su oko svevremenskih maksimuma (all-time high). Američka ekonomija i dalje raste, premda dug i dalje brine svojim rastom. Kina je, s druge strane, u nemalim ekonomskim problemima. Njihov izvoz stagnira u zadnje dvije godine, odnosno već polako pada. Posljedica je to američke strategije koju su prihvatile i druge zapadne zemlje: nearshoring i friendshoring. To su za hrvatske poduzetnike prilike da uđu u neke nove poslove jer će Europa i SAD radije birati europskog partnera s kojim ima slične vanjskopolitičke ciljeve.

ECB-OVE KAMATNE STOPE U 2024. IPAK BI MOGLE PASTI

U međuvremenu, smatram da treba biti jako oprezan s defenzivnim prognozama ECB-a i uključiti vlastiti razum. Meni se čini kako će ECB biti prisiljen spuštati kamatne stope puno prije no što misli, i da će njegove kamatne stope u 2024. padati. Naime, čak i pred prijetnjom od recesije, razumio sam odluku ECB-a za jači euro (s višim kamatnim stopama): to je osiguravalo jeftiniju naftu, koja se plaća u dolarima. Slabiji euro doveo bi do skuplje nafte i to bi dodatno stvorilo inflacijske probleme. No, kako se inflacija sada ispuhala, takva odluka više nema smisla.

Nažalost, njihove su nas loše odluke već skupo koštale, u obliku inflacijskog udara koji se mogao na vrijeme ublažiti. Podsjetimo, još se ujesen 2021. govorilo da tu nema nikakve inflacije, nakon “dubokog zagledanja u dušu”. Stoga sam vrlo skeptičan prema ECB-ovim prognozama, iako nemam ekonometrijske modele, nego samo gledam u podatke i pokušavam donijeti razborite zaključke.

POVIJESNO MEKO SLIJETANJE

Powell je jučer napustio doktrinu “higher for longer” i odlučio se za strateški zaokret. Ima to i posljedice po predsjedničke izbore sljedeće godine. Powell pokušava vratiti ekonomiju na pravu stazu prije toga i izvesti povijesno meko slijetanje. U tome bi mogao i uspjeti. Priznajem da sam prema tome dosad bio skeptičan.

Nema besplatnog ručka, znam. Ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: