U prethodnom sam članku načeo temu digitalnih valuta (CBDC). Danas je u fokusu gotovina i kartično plaćanje. Ako ste poduzetnik ili ste dio korporacije, jasno vam je da korištenje gotovine ne dolazi bez troška. Taj trošak raste iz niza razloga. Možda to nije popularno kazati, no gotovo dva desetljeća jeftinog novca na globalnoj razini (niske kamatne stope) dovele su do toga da financijske institucije manje zarađuju iz tog dijela poslovanja (kamatni prihodi), pa su se okrenuli nekamatnim prihodima. U taj dio poslovanja ulaze razne naknade. Trošak angažmana kapitala investitora koji odražava ukupni rizik nije magično nestao globalnim padom kamatnih stopa. Zato su taj dio financijske institucije nadoknadile – naknadama. Taj trošak je postojao i prije, samo se nije naplaćivao. Tako kartične kuće (i brojne banke) kod prihvata kartica drugih izdavatelja trebaju platiti naknadu drugoj kući. Postoje i drugi troškovi. Međutim, i posao s gotovinom ima različite vidove troška. Evo jednog primjera.
ANEGDOTA S EURIMA
Anegdota je to od prošlog vikenda. Vraćao sam se sa sinom s utakmice u subotnju večer kući, a dok smo hodali, zastao sam do bankomata i upisao iznos od 60 EUR. Kadli ono – 50 EUR, s apoenima 2×20 i 1×10. Gledam oko sebe da nije što palo, gledam u novčanice: 50 EUR. Odmah zovem i dobivam ljubazni Odjel reklamacija za kartično poslovanje. Ponovim radnju i dobijem – opet isto!
Zovu me povratno u ponedjeljak. Kaže mi opet ugodan i ljubazan glas da provjerim jesu li novčanice od 10 EUR slijepljene jer se to već dogodilo više puta. Bio sam uvjeren da nije to slučaj, a bar sam tri puta provjeravao. Ne budi lijen, otvorim novčanik, tu su redom složene. Potrudim se protrljati ih, kad ono: desetke slijepljene. Bilo mi je neugodno, no utješili su me da se ne živciram, jer se to već dogodilo. Još jedan dokaz da je gotovina skupa: koliko uzalud utrošenog vremena!
MOBILNO I KARTIČNO PLAĆANJE: TRENDOVI
Ako vas zanima koliko je stvarno popularno mobilno i kartično plaćanje, donosim kratak pregled trendova:
- Velik porast korištenja kartica i pribavljanja novih POS uređaja u Hrvatskoj nakon uvođenja eura. Mene to ne čudi, slijedimo europske trendove.
- Jedna poslovna banka uvodi novitet na hrvatskom tržištu. Umjesto klasičnog POS-uređaja, dovoljan vam je mobitel i imate mobilni POS.
- ECB svakog srpnja objavljuje statistiku korištenja negotovinskih plaćanja za prethodnu godinu. Posebno je važna i zanimljiva tablica koja donosi relativnu važnost različitih načina korištenja negotovinskih plaćanja po zemljama.
- Izvještaj ECB-a o udjelu korištenja gotovine. Ona je i dalje dominantna, ali jako pada: 59 % svih transakcija u 2022. u odnosu na 79 % iz 2016. te 72 % u 2019. Udio plaćanja mobitelom raste s manje od 1 % u 2019. na 3 % u 2022. Kartično plaćanje premašilo je trećinu svih plaćanja na mjestu prodaje.
SMANJITE TROŠ KOVE PRIHVATA KARTICA
Za kraj, malo reklame. Određenom broju klijenata pomogao sam analizirati njihove provizije koje plaćaju jer koriste uslugu prihvata kartica te optimizirati troškove. Ne samo u odnosu na banke, nego i interno. Za kraj, napominjem da je AZTN prije nekoliko godina objavila publikaciju u kojoj ističe da su naknade za kartično plaćanje u Hrvatskoj više od prosjeka u EU. Sažetak pročitajte klikom na ove riječi. Preporučujem i HNB-ovu prošlogodišnju publikaciju o platinum karticama. A ako vas zanima kako i vama mogu pomoći u smanjenju kartičnih i drugih troškova, kontaktirajte me ovdje.