Anketa provedena od dva sveučilišta (Tsinghua University i Peking University), kako prenosi Deloitte, tvrdi da će u Kini oko 85% firmi u roku od tri mjeseca ostati bez dovoljno novca, ako se kriza nastavi. Deloitteov izvještaj sastavljen je za prošli tjedan. S obzirom na prekinute tokove nabave i kupnje (tzv. vrijednosni lanci), izrazito je vjerojatno da će novca biti sve manje, o čemu sam govorio na N1 uživo u četvrtak 12.3.2020. Š to možete, kao vlasnik, direktor ili voditelj financija, učiniti za likvidnost svoje firme? Ukratko, morate imati svoj korona plan spašavanja.
PLANOVI LIKVIDNOSTI SU VAM POTREBNI – ODMAH
Vremena je jako malo. Poduzeća se trebaju koncentrirati na izradu planova likvidnosti.
Fokus treba biti na:
- naplati zaostalih i postojećih potraživanja, čak i uz diskont, ako je moguće (u obzir dolaze i faktoring, kratkoročni krediti itd.);
- produljenje rokova plaćanja obveza prema dobavljačima, čak i ako to znači više cijene;
- pažljivo planiranje nabave novih zaliha.
Cilj vam mora biti zadržavanje novca pod kontrolom firme što je dulje moguće, dok traju izvanredne okolnosti. A i kad sve ovo završi, ništa neće biti isto kao prije. Stvorit će se nova ravnoteža.
Morate što prije i odgoditi, opozvati ili umanjiti sve fiksne obveze, koliko god je moguće. Počnite od kreditnih obveza, najmova, ali i plaća zaposlenicima. Mnogi radnici u ovoj će situaciji biti odsutni, kao i menadžeri.
Potrebno je već danas stvoriti planove i dogovoriti tko će preuzeti zadatke u slučaju odsustva ključnih radnika i rukovoditelja. Dijeljenje informacija vertikalno i horizontalno u organizaciji postaje od iznimne važnosti. O pitanju zdravstvene zaštite nemam što dodati osim onoga čega su svi svjesni, kao i pitanja rada na daljinu. Ako trebate pomoć kod organizacije rada na daljinu, preporučujem vrhunskog stručnjaka Antu Lučića iz A-linka.
VAŠ KORONA PLAN SPAŠ AVANJA
Konačno, sastavljam predložak za vaš korona plan spašavanja. To je lista točki koju hitno trebate proći, ponajprije pitanja rizika likvidnosti i solventnosti:
- rizik ključnih kupaca;
- rizik ključnih dobavljača;
- rizik ključnih zaposlenika i rukovoditelja;
- upravljanje zalihama;
- upravljanje gotovinom i stanjima na računima;
- rokovnik plaćanja i naplate (plan likvidnosti, na bazi nekoliko dana, mjesec dana, tri do šest mjeseci)
Niže možete pronaći i kratke savjete za male poduzetnike. Možete me angažirati oko njihove realizacije. Makro savjete možete naći na Ekonomskom labu, ovdje i ovdje.
SAVJETI ZA MALE PODUZETNIKE
- otiđite u banku i dogovorite kreditnu liniju;
- dogovorite odgode plaćanja;
- osigurajte potraživanja, pogotovo u izvozu;
- osigurajte se od tečajnog rizika, pogotovo ako imate neuravnotežene obveze i potraživanja po pitanju valute;
- ponudite bankarske garancije umjesto plaćanja obveza, pogotovo ako imate revolving ugovore s dobavljačima;
- smanjite ili otkažite ugovore s fiksnim obvezama;
- razmotrite potrebe za svim troškovima;
- napravite simulacije novčanog toka za dekade, mjesece, kvartale i polugodišta;
- napravite analize osjetljivosti i scenario-analize, evo kako se to radi u Excelu;
- počnite s uvođenjem ili poboljšavanjem kontroling funkcija, bez obzira na veličinu firme ili posla.
Naime, financijski izvještaji ne služe samo tome da se predaju na Finu i Poreznu upravu. Služe da planirate svoje poslovanje i izbjegnete najgore.
Važno: počnite još danas. Nazovite sve svoje partnere, u što ubrajam i radnike, porezne vlasti i financijske institucije i dogovorite potrebno. Š to prije krenete, to ćete imati manji zaostatak.
——–
Želite da vam pomognem u pripremi vašeg plana? Naručite svoje 1:1 konzultacije što prije!