Leasing je u Hrvatskoj postao uobičajen način financiranja potreba za vozilima kod poduzetnika. Kad korisnik leasinga želi fiksne troškove korištenja, odnosno održavanja kroz ugovoreno razdoblje te izbjeći proces prodaje rabljenog vozila, najčešće ugovara operativni leasing. U usporedbi s financijskim leasingom, gdje se vozilo stječe nakon otplate, prednost je jednostavnost izračuna troškova, mogućnost ugovaranja dodatnih usluga i tretman leasinga u vašim poslovnim knjigama. Provjerite što trebate znati prije ugovaranja u ovom članku gostujućeg autora i specijalista za leasing, Krešimira Kosa!
NIJE SVEJEDNO KAKAV OPERATIVNI LEASING ODABIRETE
Prije svake odluke o leasingu, dobro je najprije prikupiti usporedive ponude. Tako ćete bolje znati što zaista plaćate, kao i je li ponuda zaista u skladu s vašim potrebama. Uz to, možete zatražiti i nekoliko opcija ako niste sigurni: primjerice, ponudu na 3 i 4 godine pa kasnije procijeniti koja vam više odgovara.
1. ŠTO MI TREBA PRIJE NEGO ZATRAŽIM PONUDU ZA OPERATIVNI LEASING?
Najprije vam je potrebna ponuda za kupnju vozila, koju će izdati poduzeće ovlašteno za trgovinu vozilima. Ova će ponuda sadržavati tehničke karakteristike vozila, popis osnovne i dodatne opreme te cijenu (neto iznos, PPMV, i PDV). Nakon toga, potrebno je utvrditi željeni rok korištenja vozila (broj godina) te željenu godišnju kilometražu.
Ako biste željeli uključiti dodatne usluge poput održavanja, pomoći na cesti, registracije vozila i slično, dobro je da to navedete kad tražite ponudu od leasing kuće. Uz ponudu vozila, rok korištenja, kilometražu i dodatne usluge, imat ćete ključne parametre po kojima ćete moći dobiti usporedive ponude za operativni leasing s uključenim dodatnim uslugama.
2. KOJI SU KORACI KOD UGOVARANJA LEASINGA?
Leasing društvo će prema ponudi dobavljača vozila, željenom roku financiranja te predviđenim kilometrima izraditi leasing ponudu financiranja. Ona će sadržavati visinu leasing obroka te predviđeni ostatak vrijednosti vozila. Financijsku obvezu primatelja leasinga predstavlja trošak obrade, leasing obroci te eventualno učešće.
Nakon prihvaćanja leasing ponude, primatelj potpisuje leasing ugovor. Potpisom ugovora, leasing društvo će isplatiti trošak nabave vozila dobavljaču, odnosno ovlaštenom trgovcu vozilima. Poslije toga, vozilo prelazi na korištenje primatelju leasinga.
3. O ČEMU TREBA VODITI RAČUNA KOD KORIŠTENJA LEASINGA?
Za vrijeme trajanja leasing ugovora, primatelj leasinga obvezan je plaćati definirane leasing obroke te je obvezan u duhu dobrog gospodara održavati vozilo u adekvatnom stanju. Leasing društvo će vam prilikom ugovaranja prezentirati uvjete adekvatnog stanja vozila. Svakako ugovorite i policu kasko osiguranja kako biste imali pokriće za štete koje nisu pokrivene policama osnovnog auto osiguranja.
4. ŠTO AKO PRIJEĐEM VIŠE KILOMETARA OD UGOVORENOG?
Za vrijeme trajanja leasing ugovora, zatražite od leasing društva uskladu ugovorenih kilometara ako utvrdite da ćete prijeći više kilometara od ugovorenih. Također, zatražite uskladu i ako ustvrdite da ćete prijeći manje kilometara od ugovorenih.
5. KOJI SU KORACI KOD POVRATA VOZILA?
Istekom leasing ugovora je primatelj leasinga obvezan leasing društvu vratiti vozilo u adekvatnom stanju. Ovlašteni procjenitelj će izvršiti procjenu vozila prilikom povrata vozila te leasing društvo ima pravo naplatiti naknadu zbog eventualnih neprihvatljivih oštećenja i prekomjernih kilometara. Stoga, prije povrata vozila, otklonite eventualna neprihvatljiva oštećenja.
6. ŠTO JE OSTATAK VRIJEDNOSTI?
Kod ugovaranja leasinga, predviđa se kolika će biti vrijednost vozila u trenutku povrata. Dakle, predviđeni ostatak vrijednosti je predviđena vrijednost vozila u adekvatnom stanju prilikom povrata vozila leasing društvu. Primatelj leasinga samim time nije obvezan dodatno platiti ostatak vrijednosti, već vratiti vozilo leasing društvu.
7. KOJE SE DODATNE USLUGE MOGU UGOVORITI UZ OPERATIVNI LEASING?
Ako želite, možete ugovoriti operativni leasing s uključenim dodatnim uslugama:
- održavanje vozila, koje obuhvaća plaćanje neophodnih troškova za održavanje vozila te podmirenje troškova rezervnih dijelova, ulja, maziva i drugih sredstava u granicama kakvoće koju je propisao proizvođač vozila
- u održavanje su uključeni zimske i ljetne gume, izmjena i balansiranje kotača (sezonski i prilikom nabave novih guma) kao i skladištenje guma tijekom sezone nekorištenja
- pomoć na cesti
- odvoz i dovoz kod redovnog servisa, sezonske zamjene guma i godišnjeg tehničkog pregleda
- porez na cestovna motorna vozila za osobna vozila
- trošak registracije vozila, tehničkog pregleda i cestarine
- RTV pristojba
- osiguranje vozila
Ovim modelom financiranja, mjesečni leasing račun sadržava:
- iznos koji se odnosi na leasing obrok koji se sastoji od razmjernog dijela glavnice, PPMV, PDV i kamate, a koji služi kao osnovica za obračun poreza na dohodak u naravi
- iznos koji se odnosi na razmjerni iznos troškova dodatnih usluga.
Ukupan mjesečni iznos je ovime nepromjenjiv za vrijeme trajanja leasing ugovora. Izrazito je pogodan za fiksno budžetiranje financiranja i održavanja vozila za cijeli vijek trajanja leasing ugovora bez obzira na to što jamstveni period proizvođača vozila može imati kraći period od trajanja leasing ugovora.
8. KOJE SU RAZLIKE U POREZNOM TRETMANU U ODNOSU NA FINANCIJSKI LEASING?
Ako promatramo razlike u odnosu na financijski leasing, one su sljedeće:
- leasing obrok je porezno priznati trošak i ima tretman najamnine, a ne financijskog duga, što je povoljnije ako vam je važno postići određeni omjer duga i imovine
- osnovica za porez na dohodak u naravi iznosi 20 % leasing obroka, što je u pravilu niže od 1 % nabavne vrijednosti vozila kod financijskog leasinga pa je trošak plaće u naravi niži.
Napominjem kako je dobro analizirati ne samo izravne troškove, već i rizike i neizravne troškove koji proizlaze iz odabranog načina korištenja vozila (kupnja, financijski ili operativni leasing). Tako ćete moći donijeti najbolju odluku za vaše poslovanje.
Autor: Krešimir Kos
Krešimir Kos je direktor odjela za poslovanje s velikim i srednjim poduzećima u jednoj leasing kući. Prethodno je proveo više od dvadeset godina na rukovodećim pozicijama u prodajnim odjelima financijskih institucija, savjetujući poduzetnice i poduzetnike u vezi njihovih potreba za bankovnim ili leasing proizvodima i uslugama. Diplomirao je Bankarstvo i financije na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, a dodatno se educirao u Hrvatskoj i inozemstvu.
Ovo je članak iz nove serije, Gostujući članci.