U eri snažne međunarodne trgovine, Hrvatska, srećom, nije izolirana zemlja. To znači da prilično slobodno razmjenjujemo proizvode i usluge s većinom razvijenog svijeta. No, posljedice takvog sjedinjenja su da na police u našoj lokalnoj trgovini ne pristižu samo proizvodi s drugog kraja svijeta, već i cijene. A da bismo znali što će se dogoditi u bliskoj budućnosti, valja pogledati u notes svjetskog monetarnog policajca, FED-a. U njemu obično stoji nekoliko brojeva. Danas nas zanima potrošačka inflacija. Nju taj policajac drži pod posebnom prismotrom, osobito kad odlučuje o eventualnom podizanju kamatnih stopa.
POTROŠAČKA INFLACIJA POTIČE FED NA JOŠ JEDNO PODIZANJE?
Da prevedemo, tržište se dosad kladilo da će FED u drugom dijelu godine početi spuštati kamatne stope. I to posebno zbog moguće recesije u zadnjem kvartalu. No, FED se prije svega bori s inflacijom: to je njegov prioritet. A ona baš i ne pada.
PCE indeks, koji mjeri američku inflaciju kroz osobnu potrošnju, pokazuje da je od brzog povratka na ciljanih dva posto nema ništa. FED, naravno, ne želi uništiti ekonomiju ili gurnuti burzu u ponor. Iako je mogućnost mekog slijetanja i dalje mala, novi podaci povećavaju šanse za takav scenarij.
Pogledajmo najprije kretanje PCE indeksa, i to mjesečne promjene.
Gotovo 60 posto sudionika očekuje da će FED za dva tjedna još jednom podići kamatne stope, i to za nova 0,25 postotna boda. Time bi kamatnjaci porasli s 5,00-5,25 % na 5,25-5,50 %. To bi bilo jedanaesto podizanje otkad je FED lani krenuo s kampanjom podizanja kamatnih stopa.
Razlog rastućem optimizmu za meko slijetanje dolazi iz podataka o maloprodaji. Naime, realna potrošnja je i dalje jaka, unatoč inflaciji.
MALOPRODAJA OTPORNA, I DALJE IMA KEŠA U MADRACU
Kako javlja Trading Economics (izvještaj od 29.5.2023., naglasci moji), “maloprodaja u SAD-u porasla je na mjesečnoj razini za 0,4 % u travnju 2023. godine, oporavljajući se nakon dva uzastopna mjeseca pada. To je znatno ispod tržišnih prognoza rasta od 0,8%. Prodaja motornih vozila i dijelova porasla je za 0,4 %, a ostali porasti zabilježeni su kod prodaje građevinskog materijala i opreme za vrt (0,5 %), usluga hrane i pića (0,6 %), zdravstvena i osobna njega (0,9 %) itd. S druge strane, prodaja na benzinskim postajama neočekivano je pala za 0,8 %. Temeljna maloprodaja, koja isključuje automobile, gorivo, građevinski materijal i usluge hrane, porasla je brže za 0,7 %. Ovo ukazuje na to da je potražnja potrošača održiva.”
Jastrebovi u FED-u kažu da će biti potrebno podići kamatne stope još dvaput ove godine.
Očito je da američka kućanstva imaju i dalje ušteđevine u madracu od raznih helikopterskih programa iz koronakrize. Pogledajte grafikon.
Istovremeno, Njemačka je u tehničkoj recesiji. U prošlosti su recesije u Njemačkoj i SAD-u bile vrlo snažno korelirane.
Godot još uvijek ne dolazi, no katkad ekonomskoj logici treba neko vrijeme da pronađe put do površine u realnom gospodarstvu. Ono što znamo: FED ne namjerava rušiti kamatnjake tako skoro, a inflacija je i dalje uporna.