Tjedna čitanka #142

Teorija fiskalne dominacije

U srijedu ste me ponovno mogli gledati u HRT-ovom Otvorenom: inflacija je ponovno važna tema, ali ovaj put u kontekstu fiskalnih deficita. Zato je važna teorija fiskalne dominacije, koju sam pobliže objasnio. Poduzetnicima će biti važna i razlika između analize scenarija i analize osjetljivosti, dva iznimno korisna alata kod procjene investicija. Provjerite i zašto je suradnja odjela prodaje i financija rijetka, ali ključna za profitabilnost te što stoji iza pada udjela ugovora na određeno vrijeme.

Petak, 12.4.

ŠTO NAM GOVORI TEORIJA FISKALNE DOMINACIJE

Dolar jača, jer supertemeljna (“supercore”) inflacija ubrzava. To znači da FED odgađa dizanje stopa. ECB je jučer pojasnio kako oni nisu “FED-dependant”, nego “data-dependant“. U prijevodu, Lagarde želi spuštati stope u lipnju. Pritom, kako je to zanimljivo uočio Velimir Šonje, FED se suočava s pitanjem fiskalne dominacije (nad monetarnom). Kontekst: SAD trenutno ima proračunski deficit oko 6 posto BDP-a, a Hrvatska planira oko 2 posto.

Teorija fiskalne dominacije kaže da povećana državna potrošnja može dovesti do situacije u kojoj monetarna politika služi fiskalnim ciljevima, umjesto da se fokusira na stabilnost cijena i neovisnost centralne banke. To može rezultirati povećanom inflacijom i potencijalnim gubitkom povjerenja u valutu.

Možda ste primijetili i da je cijena zlata dosegla rekordne razine. Sve ovo može značiti da FED odustaje od inflacijskog cilja od 2 posto na neodređeno vrijeme. ECB mora računati s tim da će FED-ovi valovi neprestano stizati preko Atlantika i na europske obale. A kakav bi to utjecaj moglo imati na europsku konkurentnost, nekom drugom prilikom.

Četvrtak, 11.4.

ZAŠTO JE VAŽNO ZNATI RAZLIKU IZMEĐU ANALIZE SCENARIJA I ANALIZE OSJETLJIVOSTI

Za donošenje pravih investicijskih odluka, korisno je razumjeti alate kojima se koriste investitori. Dva od njih su: analiza scenarija i analiza osjetljivosti. I dok prvi analizira istovremenu promjenu nekoliko varijabli (primjerice, istovremeno se spuste kamatne stope, poraste cijena nafte i poraste BDP), analiza osjetljivosti promatra utjecaj promjene kod samo jedne varijable (primjerice, kako na vaše poslovanje utječe promjena tečaja EUR/USD). U ovom članku koji donosi Corporate Finance Institute možete pronaći prednosti i nedostatke za obje vrste analiza, kao i neke primjere njihova korištenja.

Ako se, primjerice, bavite turizmom, a u sinoćnjem Otvorenom sam spominjao turističku sezonu, onda ćete zasigurno željeti analizirati utjecaj viših ili nižih cijena nafte. Ili ćete koristiti analizu scenarija da prepoznate što bi se moglo događati ako ojača tečaj dolara, a Njemačka ponovno zabilježi kvartalni pad BDP-a. Želite da vam se unaprijed pripreme ovakve korisne analize kako biste donosili bolje investicijske odluke? Kontaktirajte me ovdje. Jer – biti spreman, to je sve!

Srijeda, 10.4.

GOSTOVANJE U OTVORENOM

U srijedu navečer ste me ponovno mogli gledati u HRT-ovoj emisiji Otvoreno. Prošlog sam mjeseca govorio o subvencijama i kako one u praksi stvaraju nered, koliko god bile dobro zamišljene u teoriji. Ovaj put je na repertoaru bila inflacija, koja je u Hrvatskoj ponovno najviša u europodručju, ako promatramo podatke za ožujak u usporedbi s istim mjesecom prošle godine. I podaci s mjeseca na mjesec ne daju mnogo prostora za optimizam po tom pitanju, no smatram kako je puno gora opcija – deflacija. Inflaciji se, kao i obično, najviše raduje država. Zašto? Tako povećava prihode bez da je podigla porezne stope. Cijelu emisiju pogledajte niže, a pregled ovdje.

Utorak, 9.4.

UDIO UGOVORA NA ODREĐENO PADA: JE LI TO POZITIVAN ZNAK?

Iz razgovora s poduzetnicima diljem Hrvatske, siguran sam da je jedan od glavnih problema pronalazak i zadržavanje kvalitetnih radnika. Prema analizi HUP-a, udio ugovora o radu na određeno vrijeme od 2016. godine do danas je u padu. No, nizak udio ugovora o radu imaju i Rumunjska i Bugarska, a europske zemlje s najvišim BDP-om imaju puno viši udio fleksibilnih oblika zapošljavanja. Je li nizak udio ugovora na određeno nužno dobra stvar i koje su posljedice našeg napetog tržišta rada? Pročitajte više u ovom kratkom osvrtu.

Ponedjeljak, 8.4.

ZAŠTO JE VAŽNA SURADNJA ODJELA FINANCIJA I PRODAJE

Nekad se može činiti kao da su odjeli financija i prodaje dva različita svijeta, što podupiru i neke predrasude poput:

– u prodaji su vječni optimisti, u financijama skeptici
– financije su fokusirane na troškove i učinkovitost, a prodaja na prihode i rast
– prodaja cijeni slobodu, a financije ustaljene mehanizme.

One nisu potpuno neutemeljene, ali se zbog njih može stvoriti jaz između ova dva vrlo važna odjela koji može zakočiti poduzeće u njegovom rastu. Kao bivši bankar i financijski konzultant, moram reći da nema rasta poduzeća bez naglaska na prodaju. Istovremeno, ako prodaja ne razumije zašto radi i ako ne koristi financijske podatke da unaprijedi svoje rezultate, onda će čitavo poduzeće srljati u propast ili u najmanju ruku – stagnirati. Dva područja na kojima ovi odjeli mogu jako dobro i jako brzo surađivati su:

1. Prepoznavanje koji su kupci najisplativiji i onda se fokusirati na njih ili profil takvih kupaca. Odjel financija zna koji su kupci najbolji. Treba pomoći prodaji da stvori profil takvih kupaca i usmjeri napore prema njima.

2. Prepoznavanje rizičnosti (potencijalnih) kupaca i usmjeravanje prodajnih napora prema onima s manje rizika, odnosno prema onima koji nude bolji omjer rizika i nagrade. Odjel financija može pomoći prodaji da razumije rizičnost kupaca, napravi određene provjere kod procjene leadova i tako izbjegne potencijalne nagazne mine.

Isto tako, odjel prodaje mora izvještavati odjel financija o tome koje su njihove potrebe i planovi kako bi se na vrijeme moglo financirati povećanu prodaju. Dobra komunikacija između ova dva odjela je ključna, posebno između njihovih voditelja. Više o održivoj stopi rasta poslovanja pročitajte ovdje.

***

Ne propustite sljedeću čitanku! Prijavite se na besplatni newsletter ovdje.

Ako želite pronaći neki od prošlih brojeva, potražite ga ovdje.

Nema besplatnog ručka - ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: