Direktiva o deforestaciji se odgađa? Ova bi zemlja u susjedstvu mogla biti najteže pogođena.

Direktiva o deforestaciji EUDR

Direktiva o deforestaciji, odnosno EU Direktiva o krčenju šuma (EUDR), koja je trebala stupiti na snagu 2025., možda će se ipak odgoditi. Ova regulativa bi mogla snažno utjecati na cijene kakaovca i kave, a zahtijeva da takvi proizvodi ne uzrokuju dodatno krčenje šuma. Ovo podrazumijeva praćenje njihovog podrijetla do same farme. Velik je to logistički i financijski izazov za proizvođače, osobito za male poljoprivrednike u zemljama u razvoju, koji često nisu ni pismeni. O ovome ste već mogli čitati ranije na blogu. U nastavku donosim najnoviji razvoj situacije, koji bi mogao utjecati na sve nas, kao poduzetnike i kao potrošače.

ZAŠTO BI SE DIREKTIVA O DEFORESTACIJI MOGLA ODGODITI

U slučaju odgode, za što se zalažu mnogi, pa čak i Brazil te njemački kancelar Schulz, proizvođači će imati više vremena za prilagodbu. No, na kraju će primjena Direktive gotovo sigurno povećati troškove proizvodnje roba kao što su kakaovac ili kava. Bloombergov izvještaj pokazuje da bez rasta produktivnosti, odnosno posljedičnog pada troškova proizvodnje, ciljevi Direktive možda neće biti postignuti. Nedavno istraživanje tvrdi kako kupci nisu spremni platiti više za proizvode proizvedene prema višim standardima očuvanja okoliša.

Olaf Scholz zatražio je od “Ursule von der Leyen da odgodi EUDR. Podijelio je zabrinutost izdavača o njenom potencijalnom utjecaju na tiskarske proizvode. Primjedbe njemačkog kancelara uslijedile su nakon prigovora drugih zemalja, kao što su SAD, Australija, Brazil i Indonezija”, stoji u newsletteru Bloomberga od 13. rujna ove godine.

BRAZIL U POVOLJNIJEM POLOŽAJU?

Veliki proizvođači koji već imaju uspostavljene sustave praćenja, poput brazilskih, sigurno su u povoljnijem položaju nego Etiopija ili zapad Afrike. Tako mogu povećati tržišni udio. Manji će proizvođači, osobito u Africi i Latinskoj Americi, imati problema s usklađivanjem koje traži vrijeme i sredstva. No, Reuters je objavio kako se čak i Brazil žali i traži odgodu. EUDR se čini kao poluga za pregovore EU i ostalih zemalja. Čini se da EU želi dobiti ostale proizvode po povoljnijoj cijeni, pri čemu prvenstveno mislim na rijetke metale, kojima Brazil obiluje.

Direktiva o deforestaciji već je dovela do rasta cijena i smanjenja ponude. Kompanije, zamislite samo (!), prenose troškove usklađivanja na potrošače. To nikako nismo mogli očekivati, zar ne?

U SUSJEDSTVU I JEDNA OD NAJPOGOĐENIJIH ZEMALJA

Ispod pronađite Bloombergov grafikon, koji pokazuje koje zemlje su najviše pogođene ovom direktivom. Jedna od njih je i Bosna i Hercegovina, u kojoj sam nedavno izlagao. Izloženost se procjenjuje na čak 4 % BDP-a.

Utjecaj EUDR-a procijenjen kroz izloženost lokalnog BDP-a EU uvozu roba
Grafikon 1. Utjecaj EUDR-a procijenjen kroz izloženost lokalnog BDP-a EU uvozu roba koji je zahvaćen EUDR-om, procjena BDP-a prema MMF-ovim podacima 2018.-2022.
Izvor: Bloomberg

Jako je važno pratiti ovakve regulatorne promjene, jer se mogu odraziti na poslovanje vaših poduzeća.

CIJENA KAVE IDE U NEBO

Unatoč potencijalnoj odgodi, cijena kave raste gotovo nezaustavljivo. Yahoo Finance navodi: “Šalica kave postat će još skuplja jer stalni prekidi u opskrbi podižu troškove za vrhunska zrna arabice na najvišu razinu u 13 godina. Budućnosnice su porasle za čak 4,8 posto, na 2,718 dolara po funti u New Yorku, najviše od 2011. Cijene su porasle otprilike 40 % ove godine, jer nestašica jeftinijih zrna robuste potiče potražnju za skupljom arabicom, koju preferiraju specijalizirani lanci.”

Trading Economics dodaje: “Budućnosnice za kavu arabicu skočile su iznad 2,6 dolara po funti, dosegnuvši nove 13-godišnje maksimume budući da je vrijeme u Brazilu, vodećem proizvođaču arabice, nastavilo biti loše. Prognoze predviđaju samo sporadičnu kišu do kraja mjeseca, s velikom nesigurnošću oko toga hoće li kiše u listopadu biti dovoljne.” Nije to ništa novo, piše isti izvor: “Brazil doživljava najsušnije vrijeme od 1981. (…) Istovremeno, i cijene robuste rastu nakon što je tajfun Yagi pogodio Vijetnam, s potencijalnom štetom na usjevima u regiji.”

Omiljeni napitak mogao bi biti sve dragocjeniji. Ako ste u HoReCa segmentu, trgovini ili se oslanjate na kavu u svom poslovanju, pripremite se!

Nema besplatnog ručka, znam. Ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: