Negativne cijene struje su sve češće: znači li to da treba ukinuti subvencije?

Negativne cijene struje

U Europi su, u posljednje vrijeme, negativne cijene struje sve češća pojava. O čemu se radi? Uglavnom je to posljedica značajnog porasta proizvodnje iz obnovljivih izvora energije, posebno solarnih i vjetroelektrana. Kod njih je specifično da ne proizvode struju jednoliko, već ovisno o vremenskim uvjetima. Zato proizvodnja više nije ujednačena, već ima puno veće fluktuacije. U nastavku provjerite kakve bi posljedice mogla imati ova pojava.

OTKUD NEGATIVNE CIJENE STRUJE?

Negativne cijene struje više nisu neobične u Njemačkoj, koja je bacila sve karte na OIE i ugljen, a odmaknula se od nuklearki. No, negativne cijene su sve češće i u drugim europskim državama, kako lijepo pokazuje grafikon Reutersa.

Podaci o negativnim cijenama struje u Europi
Grafikon 1. Prikaz broja dana s negativnim cijenama struje u europskim zemljama 2020.-2024.
Zemlje slijeva nadesno, od tamnijih prema svjetlijim stupcima: Njemačka, Francuska, Nizozemska, Španjolska, Finska, južna Švedska.
Izvor: Reuters, LSEG

One se javljaju kad je ponuda električne energije veća od potražnje, što prisiljava proizvođače da plate drugima za isporuku energije u mrežu, umjesto da dobiju naknadu. Naglo povećanje kapaciteta solarnih elektrana u EU dovelo je do viška proizvodnje u vrijeme niske potražnje, što je rezultiralo rekordnim brojem sati s negativnim cijenama na veleprodajnim tržištima. Solarni kapaciteti skočili su s 11 GW u 2008. na 263 GW u 2023. unutar Europe, iznosi Reuters. Ovaj fenomen je posebno izražen u Njemačkoj i Španjolskoj. One predvode tržište ugovora o otkupu električne energije, ali se suočavaju s izazovima zbog sve većih popusta koje moraju davati. Problem sugerira rješenje: razmislimo o ukidanju subvencija! Ujedno, okrenimo se ulaganju u kapacitete koje će spremiti takve viškove.

POTREBE ZA SKLADIŠTENJEM RASTU

Negativne cijene potiču potrebu za ulaganjima u skladištenje energije, gdje bi se mogao pohraniti višak energije i potom prodati, odnosno isporučiti kada je potražnja veća. Međutim, to također dovodi do smanjenja marži za proizvođače obnovljive energije, što bi moglo usporiti daljnja ulaganja u nove projekte.

Kakve su vrste skladištenja dostupne? Najraširenije su reverzibilne hidroelektrane: u Hrvatskoj je najveća RHE Velebit. Osim njih, može se koristiti i komprimirani zrak, topljena sol, različite vrste baterija, vodik i drugo. Različite vrste pohrane služe različitim vrstama izjednačavanja. Primjerice, reverzibilne hidroelektrane obično služe izjednačavanju proizvodnje unutar razdoblja od nekoliko mjeseci. S druge strane, baterije su pogodnije za unutardnevna izjednačavanja ili za razdoblja od nekoliko dana. Svaka vrsta skladištenja ima svoje prednosti ili nedostatke. Više o njima saznajte ovdje.

ZAŠTO NE OSJEĆAMO PREDNOSTI NEGATIVNIH CIJENA

Više sam puta imao priliku razgovarati sa stručnjacima iz hrvatskog obiteljskog poduzeća Duplico, sa sjedištem u Kalinovici pokraj Svete Nedelje. Oni se, između ostalog, bave i inovativnim rješenjima po pitanju razvoja baterija.

Osim baterijskih sustava, pametne mreže i uređaji upravljani umjetnom inteligencijom mogu također pomoći optimizaciji korištenja električne energije. Time bi se ublažili efekti negativnih cijena na tržištu.

Premda negativne cijene mogu izgledati povoljno za potrošače, mnogi od njih još uvijek ne osjećaju te prednosti zbog dugoročnih ugovora s fiksnim cijenama. Istovremeno, ti ugovori nose manji rizik promjene cijena.

Nema besplatnog ručka, znam. Ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: