Što nosi ekonomsko sutra, nije lako znati u posljednje vrijeme! Variraju carine, prinosi na obveznice, tečajevi… Što god mislili o politici ECB-a, Christine Lagarde nije slučajno istaknula neizvjesnost kao jedan od najvećih izazova. Slično govori i njen kolega Powell. S time je povezan jedna od suptilnijih, no stvarnih posljedica: trošak neizvjesnosti. Ovaj se trošak ne pojavljuje izravno na računima, ali duboko utječe na planiranje, profitabilnost i dugoročnu održivost poslovanja.
ŠTO JE ZAPRAVO TROŠAK NEIZVJESNOSTI?
Jednostavno rečeno, to je cijena koju poduzeće plaća zbog nemogućnosti preciznog predviđanja budućih događaja. Neizvjesnost može proizaći iz različitih izvora: fluktuacija na tržištu, promjena regulatornih okvira, tehnoloških inovacija, ponašanja konkurencije, pa čak i unutarnjih operativnih rizika.
Za razliku od materijalnih troškova, trošak neizvjesnosti teško je kvantificirati. Ipak, njegovo postojanje je neosporno. Manifestira se ponajviše kroz:
- Dodatne rezerve. Poduzetnici su prisiljeni držati veće novčane rezerve ili zalihe kako bi se zaštitili od neočekivanih situacija, što vezuje kapital koji bi se inače mogao produktivnije iskoristiti.
- Odgođene investicije. Strah od neizvjesne budućnosti može dovesti do odgađanja ključnih investicija u razvoj, opremu ili ljudske resurse. Rezultat? Smanjeni rast i konkurentnost.
- Propuštene prilike. Prevelika opreznost uslijed neizvjesnosti može rezultirati propuštanjem atraktivnih poslovnih prilika.
- Smanjena efikasnost. Neizvjesnost može demotivirati zaposlene u radu, dovesti do suboptimalnih odluka i smanjiti efikasnosti procesa zbog nedostatka jasnoće u vezi budućnosti.
- Povećane premije rizika. Ako postoji mnogo neizvjesnosti oko budućih politika ili važnih ekonomskih događaja, tražene premije rizika kod ulagača bit će povećane.
IMPLIKACIJE NA PLANIRANJE I PROFITABILNOST
Trošak neizvjesnosti izravno utječe na kvalitetu poslovnog planiranja. Planovi izrađeni u okruženju visoke neizvjesnosti često su neprecizniji, što otežava postizanje zacrtanih ciljeva. Nadalje, ovaj skriveni trošak smanjuje stvarnu profitabilnost poslovanja jer jede potencijalnu dobit kroz gore navedene mehanizme. Svatko od nas razumije da pretrpljeni rizik traži nagradu. Ako su rizici veći, onda ponuđene nagrade ceteris paribus vrijede manje i dio ulaganja koja su ranije bila atraktivna, odjednom se nađe ispod crte prihvatljivog odnosa rizika i koristi.
ULOGA UPRAVLJANJA RIZICIMA I ANALIZE OSJETLJIVOSTI
Upravljanje rizicima i analiza osjetljivosti ključni su alati za suočavanje s troškom neizvjesnosti. Upravljanje rizicima sagledava potencijalne prijetnje i prilike te razvija strategije za njihovo ublažavanje ili iskorištavanje. Proaktivnim pristupom rizicima, možete smanjiti vjerojatnost negativnih iznenađenja i time umanjiti trošak neizvjesnosti.
Analiza osjetljivosti ispituje kako promjene ključnih varijabli (npr. carina, kamatnih stopa, ključnih sirovina, potražnje za proizvodom) utječu na financijske rezultate poslovanja. Kroz ovu analizu, možete prepoznati najosjetljivija područja svog poslovanja i pripremiti se za različite scenarije. Tako možete bolje prepoznati i umanjiti negativne posljedice neizvjesnosti.
Na koncu, prepoznavanje ovog troška i upravljanje njime nužno je za svakog poduzetnika. Integracijom upravljanja rizicima i analizom osjetljivosti u poslovno planiranje, možete smanjiti taj nevidljivi uteg. To znači da ćete se bolje snaći u ovim zahtjevnim vremenima i povećati vjerojatnost za stabilnu i profitabilnu budućnost vašeg poduzeća.
Ako želite pomoć u tom procesu, kontaktirajte me ovdje.