Tjedna čitanka #167

Važnost izvoza

Ovaj tjedan za mene je obilježila četvrta ovogodišnja Dobitna formula u Puli. Na ovoj smo se poduzetničkoj konferenciji osobito osvrnuli na važnost izvoza u rastu profitabilnosti na zanimljivom panelu s uspješnim lokalnim poduzetnicima. Donosim dojmove s konferencije Zagreb financijski forum u Sheratonu te analizu utjecaja rezultata američkih izbora na globalnu ekonomiju. Na kraju, provjerite tko je kriv za podbačaj u turističkim noćenjima u rujnu te zašto nas to ne treba brinuti!

Petak, 8.11.

DOBITNA FORMULA U PULI: VAŽNOST DIJELJENJA ZNANJA

U petak sam u Puli imao zadovoljstvo suorganizirati poduzetničku konferenciju Dobitna formula, već četvrtu u nizu. Okupili smo pedesetak poduzetnika iz cijele Istre, koji su imali prilike čuti kratka izlaganja o financiranju, praćenju kupaca, poslovnoj inteligenciji, računovodstvu i upravljanju cijenama.

Osobito mi se svidio završni panel, na kojem smo se osvrnuli na važnost izvoza za povećanje profitabilnosti. Panelisti Lorena Boljunčić, Luciano Beg i Stefano Ladavac imaju različite poslovne priče, ali su s nama podijelili svoja iskustva i pristupe kod izlaska na strana tržišta. Mogli smo čuti i o izazovima s radnom snagom te razlozima zašto je hrvatsko tržište za njih bilo premaleno.

Zahvaljujem osoblju iz Grada Pule i Istarske razvojne agencije (IDA) na toplom prijemu i suradnji, a nadam se da ćemo pronaći načine da zajedno radimo na financijskoj pismenosti poduzetnika i u budućnosti.

Četvrtak, 7.11.

MANJE DOLAZAKA I TURISTA: ZNAČI LI TO PROBLEME?

Kako izvještava DZS, “i komercijalnim smještajnim objektima u rujnu 2024. ostvarena su 2,3 milijuna dolazaka i 11,2 milijuna noćenja turista, što je za 4,5% manje dolazaka i za 3,4% manje noćenja turista nego u rujnu 2023.” Od toga je u Istri, u kojoj sam ovaj tjedan zbog konferencije Dobitna formula, zabilježeno 30,4% od ukupno ostvarenih noćenja.

Indikativno je da su turisti u dobi od 55 do 64 godine ostvarili najviše, 2,4 milijuna noćenja, a zatim turisti u skupini od 65 i više godina, i to 2,2 milijuna noćenja. Oni nisu limitirani godišnjim odmorima ili školskim praznicima. Ukupno smo u prvih 9 mjeseci ostvarili 3,2 posto više dolazaka i 0,9 posto više noćenja, pri čemu vidimo da su značajnije rasle brojke kod domaćih turista, što dosta govori o rastu standarda.

Trebamo li se brinuti zbog relativne stagnacije broja noćenja? Ne! Mnogo je važnija potrošnja, jer ne živimo od dolazaka i noćenja, već od novca koji se potroši u destinaciji.

Možemo to gledati ovako: bolje je ako jedan turist potroši 1.000 eura nego njih 10 po 100, jer to znači da su negativne eksternalije po domaću destinaciju (npr. zauzetost prostora, potrošnja komunalija, gužve) bile manje. Zašto je rujan doživio pad u broju dolazaka i noćenja? Pedro je mnogo provizorniji nego što se čini, a možemo ga nazrijeti iz toga što su kampovi pali puno više od hotelskog smještaja i odmarališta. Provjerite temperature!

Usporedba temperatura u rujnu 2024. i rujnu 2023.
Slika 1. Usporedba temperatura u rujnu 2024. i rujnu 2023.
Izvor: DHMZ

Srijeda, 6.11.

REZULTATI AMERIČKIH IZBORA: UTJECAJ NA EKONOMIJU

Već smo dan nakon objave rezultata američkih izbora mogli zamijetiti značajne pomake na globalnim tržištima, i to ne samo američkim! Dovoljno je reći kako je S&P500 indeks prebacio razinu od 5900, što je novi povijesni rekord. Tržišni sudionici očekuju još dva spuštanja kamatnih stopa ove godine, no hoće li FED to uzeti u obzir i zašto bi dugoročne kamatne stope mogle ostati povišene? Pročitajte moje prve komentare na reakcije financijskih tržišta ovdje.

Utorak, 5.11.

ZAGREB FINANCIJSKI FORUM: MOJI DOJMOVI

Na konferenciji Poslovnog dnevnika, koja je u utorak održana u Sheratonu, okupili su se vodeći stručnjaci iz financijskog sektora i poslovnog svijeta. Zašto se slažem s izjavom jednog bivšeg ministra da “Hrvatska nikad neće biti reindustrijalizirana” i koji faktori omogućuju povoljne uvjete za rast poduzetničkih ulaganja? Pročitajte moje dojmove i promišljanja s ovog važnog događaja u ovom osvrtu.

Ponedjeljak, 4.11.

VAŽNOST IZVOZA U POVEĆANJU PROFITABILNOSTI

Važnost izvoza za gospodarski rast neupitna je. Zato je to bila i tema panela na Dobitnoj formuli u Puli. Potencijala za njegovo jačanje ima mnogo. Naime, tek smo prije nekoliko godina prešli granicu od 20 posto udjela u prihodima kod nefinancijskih poduzeća. Izvoz je u međuvremenu dodatno olakšan uvođenjem eura i ulaskom u Schengen, no koristimo li ove prilike? S kojim se izazovima suočavaju poduzetnici kod izlaska na strana tržišta?

Svoja razmišljanja prije panela iznijeli su Luciano Beg, poduzetnik s tridesetak godina iskustva i vlasnik inovativne brodograditeljske kompanije Marservis te Lorena Boljunčić, suvlasnica Idea Istre i Kuće istarskog maslinovog ulja. Pročitajte ih ovdje.

Da je tema aktualna i relevantna, govori i najnovija analiza Hrvatska udruga banaka. Ističe da je “rast korporativnih investicija u tehnologije i postupke koji poboljšavaju međunarodnu konkurentnost poduzeća radi povećanja izvoza roba i usluga najbolji način za održavanje dugoročnog tempa konvergencije prema prosječnom stupnju razvoja EU-27.”

***

Ne propustite sljedeću čitanku! Prijavite se na besplatni newsletter ovdje.

Ako želite pronaći neki od prošlih brojeva, potražite ga ovdje.

Nema besplatnog ručka, znam. Ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: