Rezultati američkih izbora: utjecaj na ekonomska kretanja i kognitivne pristranosti

Rezultati američkih izbora

Rezultati američkih izbora izazvali su značajne pomake na globalnim tržištima. Pobjeda Trumpa i republikanska kontrola Senata i Kongresa, zbog prethodnih obećanja i ugrađenih očekivanja o poreznim olakšicama i deregulaciji, doveli su do snažnog rasta dioničkih indeksa. Tako je SP500 indeks prebacio razinu od 5900! Još jedan rekord.

KAKO NA TRŽIŠTE UTJEČU REZULTATI AMERIČKIH IZBORA

Zašto se sve ovo događa s rastom tržišta? Jedno moguće tumačenje jest da će smanjenje poreza i deregulacija potaknuti gospodarski rast. To bi bilo suprotno od onog što bi se dogodilo s Harris, koja je najavljivala veće poreze. Sjetite se samo inicijative za globalni porez na dobit, o kojoj sam više puta pisao.

No, došlo je i do tzv. medvjeđeg uspona ili ustrmljivanja (eng. bear steepening) krivulje prinosa, koje označava brži rast dugoročnih od kratkoročnih stopa prinosa. Signal je to da tržište očekuje inflaciju i višu premiju za rizik.

Europski indeks obnovljivih izvora jutros je pao preko 9 posto, o čemu je izvještavao i Financial Times. Ne čudi ni rast dionice Tesle. Bitcoin je, zasad, jako profitirao.

No, sutra je novi sastanak FED-a. Nakon toga, posljednji ove godine održat će se 18.12. FED-ov pristup monetarnoj politici ostaje oprezan, unatoč tržišnom optimizmu i nikad se ne vodi samo jednim događajem. Tako neće ni ovim.

OČEKUJE SE NASTAVAK DEFICITA?

Tržišta anticipiraju dva smanjenja kamatnih stopa do kraja godine. FED Watch Tool za sutra predviđa, s gotovo stopostotnom vjerojatnosti, smanjenje od 0,25 postotnih bodova. Idući mjesec tvrdi da je 2/3 vjerojatnosti da vidimo dodatno smanjenje od 0,25 postotnih bodova.

No, razmotrimo ovu malu kontroverzu: dugoročne stope snažno rastu zbog očekivanja velikog kasnijeg rasta i moguće naknadne (a možda i strukturne) inflacije. Sutra pak FED spušta stope jer se inflacija ispuhala, pa su kamatnjaci previsoki u odnosu na trenutno stanje. Podaci o zaposlenosti (Sahmino pravilo) daju jasan znak da FED mora popuštati.

Moja interpretacija medvjeđeg uspona je složenija: tržišta očekuju nastavak deficita, dakle uz još dugova i sve više troška kamata, ali ne po ovakvim (niskim) cijenama. Amerika će morati nešto učiniti s konsolidacijom javnih financija. Stoga: rast dugoročnih stopa.

TRENUTNO SU DIONICE SKUPE

Povratak na dionice: trenutni P/E omjer S&P 500 na 24,5 sugerira da su američke dionice relativno skupe u odnosu na zaradu. Visoka valuacija opet ukazuje na optimizam, koji je sve vrijeme pobjeđivao Godota. Recesije zasad nije bilo, a možda i dođe meko slijetanje.

Trump najavljuje novo zlatno doba. Za kraj, nevjerojatno je koliko su profesionalni politički analitičari u stanju zanemariti što im je tržište jasno upućivalo, da se dogoditi landslide victory. Možda nije loše pročitati više o kognitivnim pristranostima. Na njih, naposljetku, nitko nije imun.

O jakom dolaru, koji je trenutno na 1,07, ćemo neki drugi put.

Nema besplatnog ručka, znam. Ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: