Bloombergov John Authers u nedavnoj kolumni tvrdi da se ESG u SAD-u bliži svom kraju, iako se već smatrao „mrtvim“ i prije nedavnih izbora.
SLIJEPA ULICA KOD REFORME KAPITALIZMA
ESG je svojedobno percipiran kao put za reformu kapitalizma prema ciljevima okolišne, socijalne i upravljačke odgovornosti, što je inačica stakeholder kapitalizma. Čini se da je taj put zapravo – slijepa ulica.
Netom prije korone, počeli su ga jako promovirati iz američkog Business Roundtable (udruženja CEO-ova vodećih kompanija) i Svjetskog ekonomskog foruma. Štoviše, WEF-ov Klaus Schwab smatra sebe rodozačetnikom ove vrste kapitalizma (dionika). Ona je u doktrinarnom sukobu s dioničarskim kapitalizmom (shareholder capitalism), kojeg se najviše veže uz Miltona Friedmana.
No, ESG godinama gubi značaj u SAD-u zbog povezanosti s kulturnim sukobima. Političari na desnom spektru pretvorili su ESG u kontroverznu temu. Izvršni direktor BlackRocka, Larry Fink, nazvao ga je “oružjem”, nakon što je godinama bio njegov glavni zagovornik.
ESG je suočen s optužbama za greenwashing od strane velikih upravitelja fondova. Oni su, naime, tvrdili da je ovaj koncept davao prekomjerna obećanja o održivosti, koja nije uspio ostvariti.
UTJECAJ NA POSLOVNO PONAŠANJE OPADA
Regulatorni okvir Europe drastično se razlikuje od SAD-a, prije svega zbog strožih zahtjeva za upravitelje fondova. Američka Komisija za vrijednosne papire (SEC) ublažila je standarde izvještavanja o ESG-u, čak je odlučila i raspustiti svoju ESG radnu skupinu. Pod nadolazećom Trumpovom administracijom, očekuje se da će demontaža ESG smjernica biti jedan od prvih prioriteta. Taj se trend vidi u podacima BlackRockovih ETF-ova puno prije Trumpova izbora. Naime, sredstva za čistu energiju su pala, što odražava promjenu investitorskog sentimenta. Grafikoni u Authersovom članku jednostavno su neumoljivi.
Zanimanje američkih investitora za ESG također je znatno oslabilo, s manjim brojem pretraživanja na internetu i opadanjem medijskog pokrivanja od vrhunca iz 2016. Izvršni direktori javnih poduzeća, suočeni s manjim pritiskom upravitelja fondova, također manje govore o ESG-u. Podrška BlackRocka za prijedloge o okolišnim i socijalnim pitanjima pala je na 4 %. To pokazuje da njegov utjecaj na poslovno ponašanje opada.
DAMODARAN: TKO PODRŽAVA ESG?
Kako se oblikuje Trumpov ekonomski nacionalizam, SAD se okreće od ESG-a, ostavljajući drugim regijama da nastave tzv. održivu agendu. Šira vizija kapitalizma usmjerena dugoročnim i interesima šire zajednice čini se da je napuštena u korist pristupa dioničarskog kapitalizma. Nakon prošlotjednog raspada njemačke “semafor koalicije”, ne bi bilo čudno da se i Europi dogodi prevrat po tom pitanju. Najveću priliku dajem nuklearnoj energiji, koja će biti nužna za razvoj i održavanje stope razvoja umjetne inteligencije, koja je energetski intenzivna. Štoviše, veliki igrači grade vlastite reaktore da zadovolje potražnju.
Za kraj, Damodaran, svjetski autoritet u području financija, prije nekoliko je godina napisao da će ESG na kraju nažalost podržavati samo dvije skupine ljudi. Prvu je nazvao useful idiots ili korisne budale, a drugu feckless knaves ili nesposobni nitkovi.
Teško se ne složiti s njegovim argumentima.