Što će učiniti FED pred padajućom inflacijom?

FED spušta kamatne stope u rujnu

Nakon objave podataka o američkoj inflaciji koja usporava, čini se da FED spušta kamatne stope na sljedećem rujanskom zasjedanju. Inflacija je pala na 2,9 %, dok su referentne kamatne stope FED-a u rasponu od 5,25 do 5,50 posto. Od početka proljeća 2023. realne kamatne stope, nominalne umanjene za inflaciju, nalaze se iznad nule. To označava područje restriktivne monetarne politike.

ŠTO AKO SE INFLACIJA NE POVUČE DO 2 POSTO

Povijesno gledajući, predugo zadržavanje realnih stopa na razinama i preko 2 %, dovodi do recesije. Problem koji se može pojaviti jest taj da se inflacija neće tako lako povući do razine od 2 %. Zato postoje oni koji zagovaraju da FED ostane pri svome.

Realna kamatna stopa za SAD u 21. stoljeću
Grafikon 1. Realna kamatna stopa u SAD-u u 21. stoljeću, plava linija pokazuje nominalnu kamatnu stopu, a sivi stupci stopu inflacije
Izvor: Trading Economics

No, nedavni trzaji financijskog sustava koji se potresao zbog pokrivanja jenskih pozicija, o čemu je govorio i kolega Ivan Dražetić, daju za misliti da je FED možda iza krivulje i da već davno kasni. Što možemo zaključiti?

FED SPUŠTA KAMATNE STOPE U RUJNU?

Možemo napraviti i drukčiju argumentaciju, poput legendarnog Mohameda El-Eriana, da je tržište previše agresivno u traženju spuštanja kamatnih stopa. On tvrdi da je scenarij mekog slijetanja ovisan o nerealizaciji rizika povezanih s održanjem osobne potrošnje. Isto tako, njegova je procjena da smo u novoj ravnoteži stope inflacije, gdje ona iznosi 2,5 %, a ne više 2%.

Nadalje, premda vidimo pad optimizma u eurozoni i Njemačkoj, u SAD-u taj optimizam trenutno raste. Uz potrošačku inflaciju, i proizvođačka je inflacija u SAD-u pala niže od očekivanja. Stoga sam na Bloomberg Adriji prošlog ponedjeljka iznio procjenu da FED spušta kamatne stope u rujnu. To mi se čini najvjerojatnijom opcijom.

RECESIJA SVE VJEROJATNIJA, ALI NIJE IZVJESNA

Obveznička tržišta sve više računaju na to da recesija dolazi, za razliku od optimizma koji ponovno obuzima dionička tržišta. Ono što treba pažljivo pratiti su prinosi na rizične korporativne obveznice, kao i stopa nezaposlenosti (uz Sahmino pravilo). Bude li tijekom sljedećih objava podataka i tu došlo do pogoršanja, uz daljnji pad inflacije, recesija će postati sve vjerojatnija. Dolar je i dalje u slabljenju, sredinom kolovoza EUR/USD nalazi se iznad 1,10.

Doduše, posljednji tjedan ne ide u prilog recesijskim kretanjima, jer su tržišni sudionici počeli ponovo više riskirati. Indeksi su u porastu, a američka potrošnja ne posustaje. JP Morgan procjenjuje da smo sad na 35 posto ostvarenja recesijskog scenarija. Dakle, recesija postaje vjerojatnija, ali nipošto nije izvjesna.

Nema besplatnog ručka - ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: