Kreditni stisak koji dolazi znači više kamatne stope i teže dobivanje kredita. Što će to značiti za one koji prodaju ili kupuju nekretnine? Promotrimo stanje tržišta nekretnina u Hrvatskoj kroz tri ključna indeksa.
KRETANJE INDEKSA CIJENA GRAĐEVINSKOG MATERIJALA
Prvi od njih je indeks cijena građevinskog materijala. DZS u svojem nedavnom priopćenju tvrdi: “Proizvođačke cijene građevnog materijala na domaćem tržištu u svibnju 2023. u usporedbi s travnjem 2023. zadržale su stabilnost, a u odnosu na svibanj 2022. više su za 6,6 %.” Dok je lanjsku godinu karakterizirao rast cijena koji su za građevinare značili više troškove koji su pojeli njihove marže, o čemu govori i zadnji broj HNB-ove Financijske stabilnosti, u 2023. cijene stagniraju. Prisjetimo se da je proizvođačka inflacija u Hrvatskoj također u padu i nalazi se ispod potrošačke.
A ŠTO KAŽE INDEKS OBUJMA GRAĐEVINSKIH RADOVA?
DZS bilježi stagnaciju na mjesečnoj razini i kod indeksa obujma građevinskih radova. U zadnjem priopćenju dostupni su podaci za travanj 2023. “Prema kalendarski prilagođenim indeksima, obujam građevinskih radova veći je za 1,1 % u travnju 2023. u odnosu na travanj 2022. Prema sezonski i kalendarski prilagođenim indeksima, obujam građevinskih radova manji je za 1,4 % u travnju 2023. u odnosu na ožujak 2023.” Dakle, osim prestanka rasta cijena, vidimo i pad obujma radova. Pogledajmo sada i treći indeks, koji će nam otkriti stanje tržišta nekretnina po, za mnoge, najvažnijem parametru.
STANJE TRŽIŠTA NEKRETNINA KROZ INDEKS CIJENA
Zadnji raspoloživi podaci po pitanju indeksa cijena nekretnina dolaze od HNB-a i odnose se na kraj prošle godine. I tu primjećujemo veliki rast, što se moglo pretpostaviti. Pogledajmo koje uvide pruža HNB-ov bilten Financijska stabilnost. U njemu stoji: “Rast cijena stambenih nekretnina snažno se ubrzao u 2022. godini, te se tako Hrvatska nalazi pri vrhu rasta cijena stambenih nekretnina u EU. Osim domaće potražnje, na cijene su utjecali i snažna potražnja nerezidenata i sedmi krug državnog programa subvencioniranja stambenih kredita.”
Čudno? Nikako. To sam najavio još kod uvođenja programa subvencija, upućujući na posljedice. Sjećam se komentara jedne osobe koja je dugo godina u poslovnom novinarstvu. S odmakom od nekoliko godina, kaže: “Tko bi rekao da će to biti posljedica!” Prije dva dana sam u Otvorenom otvoreno govorio o šteti koju država čini svojim ekonomskim intervencionizmom. Nekad dobre namjere mogu imati i loše posljedice, osobito ako ne znamo što radimo.
HNB dodaje: “Unatoč snažnom rastu cijena na tržištu nekretnina, broj kupoprodajnih transakcija počeo je padati na godišnjoj razini, a intenzitet samog pada znatno je pojačan krajem godine. Iako su za sada tražene cijene nekretnina nastavile rasti i na početku 2023., daljnja dinamika tržišta nekretnina ovisit će o prelijevanju gospodarskih kretanja europodručja kao i o obujmu novoga kruga subvencija, koji će gurati cijene prema gore. S druge strane, porast kamatnih stopa na nove stambene kredite mogao bi negativno utjecati na rast cijena nekretnina.” Slične riječi nalazimo i kod ECB-a u lipanjskom Ekonomskom biltenu. U prijevodu, rast kamatnih stopa utječe negativno na potražnju.
TRANSAKCIJE SU NA POLA-POLA
Nadalje, HNB procjenjuje da je pola transakcija na tržištu stambenih nekretnina kreditno, a pola je nekreditno. Uz strane kupce, velik dio bih pripisao i lanjskoj konverziji iz kuna u eure, što je preusmjerilo razne nijanse sive ekonomije u nekretnine, ali i kupnji kao hedžingu od inflacije te rastućim potrebama turizma. HNB, kao i ECB, spominje da rast kamatnih stopa pridonosi hlađenju kreditne potražnje za nekretninama, što smanjuje udio kreditnog dijela.
Večernji danas izvještava o zaustavljanju rasta cijena nekretnina u Zagrebu. Podnaslovi su: “Došli smo do vrhunca i nije realno da cijene nastave rasti” i “Puno je prodavatelja s nerealnim očekivanja i prodaja neće ići po traženim cijenama”. Prema njima, iako je lani došlo do pada prodaje stanova za oko 30 % Zagrebu, cijene u Zagrebu pale su za 0,3 posto u odnosu na četvrti kvartal. To je posebno zanimljivo ako sagledamo indeks cijena stambenih nekretnina s promjenom iz kvartala u kvartal, za razdoblje od 2019. do 2022.
Možemo reći da je dosegnut vrh dugog trenda rasta obujma i cijena. Hoće li nastaviti padati? Daljnji vjerojatni rast kamatnih stopa, što najavljuje ne samo FED, nego i ECB, smanjivat će potražnju za kreditima za nekretnine. Dok god nekreditna potražnja ne stane, vjerojatno neće ni doći do znatnije korekcije na tržištu nekretnina. Stoga će biti potrebno pratiti stanje gospodarstva u cjelini: ono će povratno utjecati i na potražnju za nekretninama.