Zakon gravitacije tržišta i cijena jaja

Zakon gravitacije tržišta i cijena jaja

Kada država odluči intervenirati u tržište ograničavanjem cijena, političari se često ponašaju kao da su otkrili eliksir ekonomske pravednosti. No, tržišne sile ne nestaju kada ih ignoriramo – jednako kao što ni gravitacija ne prestaje djelovati samo zato što je nevidljiva. Baš kao što predmet ispušten iz ruke pada na tlo, tako i ekonomski zakoni čine svoje. Ako se cijena ne formira slobodno, ponuda se smanjuje, dok nestašice postaju neminovne. Provjerite kako zakon gravitacije tržišta djeluje u slučaju jaja.

NITKO NE ŽELI NIŽU CIJENU OD TRŽIŠNE

Vlada je u rujnu 2023. zamrznula cijenu jaja M klase iz kaveznog uzgoja. Ideja? Očuvati standard građana i spriječiti inflaciju. Rezultat? Hrvatski proizvođači, vođeni jednostavnom računicom, radije izvoze jaja na europsko tržište, gdje ih mogu prodati po višoj cijeni.

Podaci koje prenosi Večernji jasno pokazuju kako zakon gravitacije tržišta djeluje:

  • prosječna cijena jaja u EU – 249,59 eura/100 kg (+10,3 % u odnosu na prošlu godinu).
  • prosječna cijena u Hrvatskoj – 242,96 eura/100 kg (-7,7 % u odnosu na prošlu godinu).

Hrvatska je rijetka zemlja u kojoj cijena jaja pada. No, umjesto da to pripišemo nekoj magiji, odgovor je jasan: zamrznuta cijena destimulira proizvođače da nude jaja domaćem tržištu.

NESTAŠICE JAJA: NEMOGUĆE DOK SE NE DOGODE

Hrvatski potrošači još ne osjećaju posljedice, ali pitanje je trenutka kada će ih osjetiti. Povijest nas uči da svako umjetno ograničenje cijena dovodi do nestašice. Učinci neće biti vidljivi odmah, ali kako se Uskrs približava i potražnja raste, poluprazne police u trgovinama bit će jasna posljedica.

U međuvremenu, iz Europe dolaze signali da ponuda jaja već slabi. Belgija bilježi rekordne cijene jaja, gdje farmeri sada dobivaju 0,1752 eura po jajetu zbog nedostatka ponude i povećane potražnje. Uzroci? Nekoliko ih je: ptičja gripa, regulatorna ograničenja, povećani troškovi proizvodnje. Drugim riječima, umjetno spuštanje cijena dolazi u trenutku kada je ponuda već pod velikim pritiskom.

Privremeni pad veleprodajnih cijena nije znak stabilnosti. Kratkoročno, vidimo pad cijena u veleprodaji u Hrvatskoj. No, tko kupuje jaja po veleprodajnim cijenama? Krajnji potrošač ne. Trgovački lanci će prije ili kasnije prilagoditi cijene potražnji i troškovima nabave.

ZAKON GRAVITACIJE TRŽIŠTA: NEMOJTE GA IGNORIRATI

Političari mogu odlučiti ignorirati tržišne sile, no to ne znači da su prestale postojati. Jeftinija jaja u Hrvatskoj ne znače da imamo tržišni uspjeh, već da proizvođači traže bolja tržišta. Potrošači će prije ili kasnije osjetiti posljedice kroz nestašice i više cijene.

Zakon gravitacije tržišta kaže:

  1. Ako nešto vrijedi više drugdje, prodavat će se tamo.
  2. Ako ograničite cijenu, proizvođači će smanjiti ponudu.
  3. Ako se tržište naruši, problemi neće nestati, samo će se pojaviti na drugom mjestu.

I zato će, kako se Uskrs približava, svi oni koji vjeruju da su cijene pod kontrolom možda shvatiti da su u krivu. Tržište možete pokušati ignorirati, ali ono neće ignorirati vas.

Nema besplatnog ručka - ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: