Maloprodajni lanac Studenac, jedan od vodećih igrača na hrvatskom tržištu, priprema se za izlazak na Zagrebačku i Varšavsku burzu, prema medijskim napisima. IPO Studenca predstavlja značajan trenutak za poduzeće poznato po ekspanziji, akvizicijama manjih lanaca i jačanju pozicije u maloprodaji. No, uz sve prednosti, Studenac se suočava i s određenim financijskim izazovima koji će biti važni za potencijalne investitore.
IPO STUDENCA: KOLIKO VRIJEDI PO NEOVISNOJ ANALIZI?
Kako analizira Bloomberg Adria, vrijednost kompanije nalazi se u rasponu od 490 do 550 milijuna eura. Odnosno vrijednost stopostotnog vlasničkog udjela u kapitalu iznosila bi između 210 i 270 milijuna eura, uzevši u obzir razinu neto duga. Ona je iznosila oko 280 milijuna eura na kraju 2023. godine, uključujući obveze za najam.
Portal Bon.hr ima drukčije procjene, ali na temelju podataka za 2023. Kako aktualna poslovna godina još traje nešto više od dva mjeseca, trebat će revidirati procjene u skladu s najnovijim brojkama, čim budu dostupne. Raspon procjena vrijednosti kompanije prema portalu Bon.hr nalazi se između 122,5 i 233,4 milijuna eura, dok je medijan vrijednosti 159,3 milijuna eura.
Čisti financijski dug je 188,8 milijuna eura. Pozicija gotovine iznosi 40, a kratkotrajne financijske imovine 40,5 milijuna eura. Stoga bismo neto financijski dug mogli prikazati kao 108,3 milijuna eura. Zato vrijednost stopostotnog vlasničkog udjela onda 51 milijun eura (medijalna vrijednost umanjena za neto financijski dug). Model diskriminira vrijednost jer Studenac ima negativni slobodni novčani tok od -61,4 milijun eura u 2023. Uz to, i Altmanov Z-Score bilježi negativnu vrijednost.
KLJUČNI FINANCIJSKI POKAZATELJI: NEGATIVNI FCF, RAST DOBITI
Doduše, treba reći kako Studenac ima rast prihoda i profitabilnosti, pa bi vrednovanje trebalo biti korigirano i s aktualnim multiplama. Naime, Studenac ima bolje profitne marže nego većina konkurenata.
Studenac je tijekom posljednjih pet godina ostvario kontinuiran rast prihoda, s 225 milijuna eura u 2019. na 659 milijuna eura u 2023., što predstavlja povećanje od 59 % u odnosu na prethodnu godinu. Ovaj snažan rast dolazi nakon niza uspješnih akvizicija i širenja maloprodajne mreže. Operativna dobit (EBIT) u 2023. godini porasla je za 256 %, dok je EBIT marža iznosila 3,09 %. EBITDA marža također je zabilježila rast na 9,37 %, što je pokazatelj solidne operativne efikasnosti u usporedbi s konkurentima.
Međutim, financijski izazovi su prisutni. Neto dobit Studenca, iako pozitivna u 2023. s 3,48 milijuna eura, oscilirala je u proteklim godinama. Neto marža ostaje izrazito niska na 0,53 %. Ovi pokazatelji ukazuju na to da su operativni troškovi i zaduženost veliki izazovi za daljnje povećanje profitabilnosti.
A KAKO STOJI U ODNOSU NA KONKURENTE?
U usporedbi s glavnim konkurentima, kao što su Konzum, Kaufland, SPAR, Plodine i Lidl, Studenac se nalazi u sredini po ukupnoj imovini (561,3 milijuna eura) i prihodima. Studenac je nadmašio većinu konkurenata u EBITDA marži (9,37 %), ali je iza Plodina s 11,37 %.
Studenac zapošljava 5.372 radnika, dok Konzum ima gotovo dvostruko više zaposlenih (10.819). Operativni prihod po zaposlenom u Studencu iznosi 122.691 eura, što je znatno niže od Kauflanda (237.210 eura). Također, prosječna neto plaća u Studencu iznosi svega 795,88 eura. To je nešto više od Spara ili Konzum Plusa, ali znatno niže od Kauflanda, gdje prosječna plaća iznosi 1.051,37 eura ili Lidla, gdje prelazi 1.200,00 eura. Poslovni model Studenca je k tome dosta drukčiji od lanaca poput Kauflanda ili Lidla jer je prosječna veličina trgovina znatno manja, a gustoća u prostoru nerijetko veća. Puno više se oslanjaju i na privatne od trgovačkih marki.
IPO Studenca dolazi u trenutku kada varšavsko tržište kapitala pokazuje pozitivne signale. Nedavni IPO Żabke, koji je prikupio 1,6 milijardi dolara, najveći je u Europi ove godine. Studenac pokušava iskoristiti ovaj optimizam, ali će se suočiti s određenim izazovima. Posebno je to izraženo zbog visoke razine zaduženosti i niže operativne efikasnosti u usporedbi s vodećim konkurentima.