Zašto je dobro platiti (veći) porez?

Platiti porez na dobit

Ako vam je nekad teško kad pogledate koliko poreza morate platiti, osjećaj bi vas mogao varati. Naime, kao što je istaknula Gordana Janković Besednik na konferenciji Dobitna formula, uspješan poduzetnik mora platiti porez. Ovdje primarno mislimo na porez na dobit. O čemu je, zapravo, riječ?

PLATITI POREZ NA DOBIT ZNAČI – POSLOVANJE S DOBITI

U većini slučajeva, ako ne plaćate porez na dobit, nešto s vašim poslovanjem nije u redu! Porez na dobit plaćaju poduzeća koja posluju s dobiti. A ako se radi o malim i srednjim poduzećima, onda je i porezna stopa relativno niska pa je teret manji. Dakle, ako platite više poreza, znači da ste imali i više dobiti.

Naravno, to ne znači da je bilo kakva dobit dobra. Svaki će dobar bankar provjeriti pokazatelj kvalitete dobiti te tako saznati je li vaša dobit generirala i novac u banci i blagajni. Kada dobit nije kvalitetna? Ako, primjerice, imate mnogo nenaplaćenih potraživanja čija naplata nije vjerojatna. Naoko će izgledati kao da ste puno prodavali i dobro poslovali, ali to neće odražavati stvarnu situaciju.

Nevolje s nenaplativim potraživanjima u financijskim izvještajima može spriječiti kvalitetan računovođa. On će vas savjetovati kad ih je najbolje otpisati (kao i da najprije provjerite bonitet kupaca). Ne štedite na računovođi!

NEMOJTE IZBJEGAVATI PLAĆANJE POREZA NERAZUMNIM INVESTICIJAMA

Ako donosite poslovne odluke potkraj godine želeći umanjiti porez na dobit investicijama u posljednji trenutak, onda te investicije nisu bile planirane niti dubinski analizirane. Čak i ako ih financirate dugoročnim kreditom ili financijskim leasingom pa ne napravite udar na likvidnost, kakva će biti njihov učinak na profitabilnost? Na kraju ćete platiti cijenu koja će uvelike nadići potencijalni porez na dobit. I u ovoj situaciji je dobro platiti porez.

NE ŽRTVUJTE DRAGOCJENU LIKVIDNOST

Slično kao u prethodnom odlomku, katkad poduzetnici imaju prilično dobru plan na što potrošiti novac, ali onda to naprave u brzini, krajem godine, i to na pogrešan način. Naime, željenu investiciju plate novcem s računa poduzeća. Time uništavaju radni kapital i likvidnost! A kasnije nastane čuđenje ako, zbog malo manjeg poreza na dobit, ne mogu dobiti financiranje jer imaju manjka likvidnosti. Zlatno pravilo financiranja glasi: dugotrajna imovina se mora financirati iz dugoročnih izvora. Više pogledajte u ovom članku s Bon.hr portala.

DOBRO JE PLATITI POREZ NA VRIJEME

Na koncu, nemojte čekati posljednji trenutak za plaćanje PDV-a ili predujmova poreza na dobit. Bolje je to učiniti koji dan ranije nego koji dan kasnije. Vaša reputacija će biti bolja, lakše ćete dobiti financiranje i – mirnije spavati.

Nema besplatnog ručka, znam. Ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: