U poslovanju, kao i mnogočemu drugome, treba najprije izbjegavati očite i jednostavne pogreške, a potom se usmjeriti na one kompleksnije. Ovaj put ću se koncentrirati na jednu takvu, koju svejedno previše često viđam. Događa se kad ne pratite svoje prihode redovito ili ne zadužite nekoga drugog da ih stalno prati umjesto vas (pri čemu biste svejedno trebali dobivati povremeni izvještaj). Posljedica ove greške? Nazvao sam je – porezna uzbrdica. Kad počinite ovu grešku, odjednom platite mnogo više poreza. I to dvaput!
KAKO DVAPUT?!
Jednom je jednom, ali dvaput je dvaput. Naime, ako ne pratite svoje prihode i prijeđete granicu od milijun eura, sljedećeg proljeća mogli biste platiti više poreza odmah, ali i kroz čitav ostatak godine. Za proteklu godinu, platit ćete porez na dobit po višoj stopi od 18 posto.
Isto tako, tijekom ostatka godine plaćat ćete akontacije poreza na dobit na temelju prethodnog rezultata po toj istoj, višoj stopi. Akontacije poreza na dobit su rate poreza na dobit koje plaćate prema pretpostavci da ćete tekuće godine imati jednaku dobit kao i prošle.
Brojni poduzetnici nisu upoznati s time da samo poduzeća s prihodom do milijun eura plaćaju porez na dobit po stopi od 10 posto. Poduzeća s prihodom iznad te granice počinju plaćati porez po kudikamo višoj stopi od čak 18 posto. Nagli skok ili, kako bismo mogli reći, porezna uzbrdica.
KOLIKO KOŠTA POREZNA UZBRDICA
Da ne bismo samo naklapali o brojevima, napravio sam kratak izračun. U ovom primjeru, jedno poduzeće ima prihod od 990.000 eura, a drugo 1.010.000 eura. Vrlo slična razina, a rezultat?
Vidimo da je razlika u bruto dobiti, uz bruto maržu od 10 posto, svega dvije tisuće eura. No, razlika u porezu na dobit koji dospijeva u proljeće je gotovo dvostruka! U prvom slučaju, ona iznosi 9.900 eura, a u drugom čak 18.180 eura. Praktično se ne isplati imati veće prihode. I tome nije kraj.
Čitavu tu godinu, dospijevat će viši iznos porezne obveze za akontacije poreza na dobit: odljev likvidnosti bit će gotovo dvostruko viši! Na razini godine, to je preko 8.000 eura dodatne likvidnosti. Dakle, zbog razlike u prihodima od 20.000 eura, bit će isplaćeno čak 16.560 eura više na ime poreza na dobit i porezne obveze u vidu akontacija. Kako ne biti Sizif i gurati kamen uz poreznu uzbrdicu?
ŠTO UČINITI
Da se razumijemo: porez na dobit treba se plaćati. Ako poslujete s gubitkom tijekom više godina, to će izgledati loše pred dobavljačima, investitorima i bankama. No, ne bi bilo razborito završiti godinu u grupi onih koji su uprihodili tek malo iznad milijun eura. A takvih poduzeća je u Hrvatskoj prošle godine bilo na stotine! Zato razmotrite sljedeće:
- Pratite razinu prihoda, a osobito kad prijeđete 900.000 eura u godini.
- Ako je moguće odgoditi neki posao za siječanj bez velikog udara na poslovanje, učinite to.
- Ako vaše poslovanje obuhvaća nekoliko različitih djelatnosti ili projekata, razmotrite razdvajanje u zasebna društva. To može imati povoljan utjecaj na disperziju rizika.
- Znate li da možete dobiti višegodišnje umanjenje poreza na dobit ili porezne osnovice, prema Zakonu o poticanju ulaganja? Ako niste upoznati s ovim mogućnostima, dogovorimo sastanak.
- Angažirajte financijskog konzultanta, koji će vam pomoći izbjeći ove i slične pogreške.
Praćenje prihoda vrlo je važno i kod upravljanja prodajom kao najpodcjenjenijom aktivnosti u poduzetništvu. Najbolje je ako ste već uveli alate za poslovnu inteligenciju, premda biste svakako trebali znati koliko ste i u kojem trenutku uprihodili već na temelju izdanih računa.
Porezna uzbrdica nam pokazuje koliko je važno imati prave podatke u pravo vrijeme kako bismo bili spremniji izbjeći nepovoljne scenarije. A biti spreman…