Analiza scenarija u europskoj autoindustriji: borba s neizvjesnošću

Analiza scenarija europska autoindustrija

Poduzeća koja su povezana s autoindustrijom suočavaju se s rijetko viđenom neizvjesnošću. Naime, europskoj autoindustriji prijeti 16 milijardi eura kazni zbog potencijalnog neostvarenja CO2 ciljeva. Uz to, razbuktavaju se trgovinski ratovi, iza ugla se šulja recesija, a ni konkurencija ne spava. S čime se suočavaju poduzeća u ovoj branši i kako im može pomoći analiza scenarija?

ŠTO NAM GOVORE REGISTRACIJE

Važno je pratiti registracije novih vozila, jer nam one govore mnogo toga o stanju ekonomije kao solidan vodeći (unaprijedni) indikator. U siječnju su pale za 2,6 % u odnosu na isti mjesec 2024., nakon rasta od 5,1 % u prosincu. Premda je prodaja BEV rasla, promjene su i dalje daleko sporije nego se to predviđalo prije samo pet ili sedam godina.

Ako ste u kompleksnoj branši kao što je autoindustrija, onda trebate razviti ključne scenarije i planirati svoju prilagodbu, odnosno reakciju ako se oni ostvare. Za svaki od tih scenarija treba znati i kako će utjecati na poslovni rezultat, odnosno tri ključna izvještaja (izvještaj o novčanom toku, bilanca i račun dobiti i gubitka).

ANALIZA SCENARIJA: RAZLIKA IZMEĐU PROAKTIVNOG I REAKTIVNOG

Tako ćete moći djelovati proaktivno, a ne reaktivno. Nekad razlika između proaktivnog i reaktivnog djelovanja nije samo vremenska, jer ćete imati priliku brže reagirati. Nekad je ta, brža reakcija doslovno pitanje opstanka poduzeća.

Neki važniji rizici s kojima se ove godine suočava europska autoindustrija koje valja uzeti u obzir su:

  1. Visoka vjerojatnost neostvarenja CO2 ciljeva koje propisuje EU za ovu godinu. Proizvođači mogu prilagoditi ponudu, no ne i potražnju: ako se ne proda dovoljno električnih vozila, suočit će se s vrlo visokim penalima.
  2. Geopolitičke nestabilnosti i trgovinski ratovi. Trokut SAD-EU-Kina mogao bi međusobno uvesti mnogo više stope carina na automobile i tako destimulirati prodaju.
  3. Globalna recesija ili recesija na ključnim tržištima. Ovakav razvoj događaja mogao bi smanjiti potražnju, a samim time i prodaju novih vozila.
  4. Prekidi u dobavnim lancima. Iako su bili glavna tema prije nekoliko godina, ključni rizici u dobavnim lancima nisu nestali. I dalje je moguće da isporuke pate zbog nedostatka kritičnih komponenti.
  5. Jačanje konkurencije iz Kine. Kineska su vozila sve naprednija i uzimaju sve veći dio tržišnog kolača. To je osobito pogubno kod električnih vozila jer je šteta dvostruka: gubi se prodaja te povećava prosječna emisija CO2 kod ostatka prodanih vozila.

Ovi se scenariji ne moraju ostvariti samo zasebno, već i u nekoj međusobnoj kombinaciji: primjerice, neostvarenje CO2 ciljeva i globalna recesija.

Ako trebate pomoć u razvoju scenarija u svojoj branši, planiranju reakcije na njihovo ostvarenje ili financijskih modela, dogovorite sastanak sa mnom ovdje.

Nema besplatnog ručka - ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: