Dolar već neko vrijeme gubi svoju snagu, što ne čudi s obzirom na čisti budući kamatni diferencijal. Naime, već je neko vrijeme jasno kako će FED krenuti u spuštanje kamatnih stopa, čime dolar gubi svoju privlačnost.
IZAZOV JAKOG JUANA
Kineski juan u odnosu na američki dolar ojačao je u zadnja dva mjeseca: USD/CNY pao je sa 7,30 na 7,08. Time se kineske kompanije nalaze pred izazovom jakog juana, s čime se nisu suočile već dulje vrijeme. To je posebno važno s obzirom na to da kineska centralna banka spušta kamatne stope, nastojeći potaknuti nastavak kreditiranja. S druge strane, prinosi kineskih državnih obveznica su u krivulji pada još od početka 2021.
Iz podataka je vidljivo da potražnja za kreditima ne jača, već stoji. Kineski nominalni privatni dug u odnosu na BDP dosegnuo je razinu od oko 200 posto. To je sve suprotno od onoga što je Zapad radio. Privatni dug je tamo u padu od krize 2008., dok je kineski rastao. Privatni dug, odnosno njegova slabost, glavni je pokretač recesija.
KAMATNI DIFERENCIJAL I PAD VRIJEDNOSNICA
Treba, doduše, spomenuti da je dobit kineskih industrijskih kompanija porasla u srpnju najbržim tempom u pet mjeseci, kako prenosi Bloomberg. Zarade velikih poduzeća porasle su za 4,1 % u odnosu na prethodnu godinu, objavio je u utorak kineski Nacionalni zavod za statistiku, nakon rasta od 3,6 % prethodnog mjeseca. No, slaba domaća potražnja dovodi u pitanje dugotrajnost ove pojave, kao i odbijanje nekih kompanija da preuzmu narudžbe zbog sve lošijeg tečaja. Želja da lokaliziraju dio proizvodnje u stranim zemljama, kao što je to slučaj u autoindustriji, mogla bi dodatno zakomplicirati tečajne izazove.
Ovo je neobična situacija. Slabljenje dolara, u skladu s teorijom dolarskog osmijeha, događa se kad imamo sinkronizirani globalni rast, a trenutno ga nema! FED-ovo spuštanje stopa, naravno, dovest će do pojeftinjenja servisiranja dolarskih dugova. No, imateljima američkih vrijednosnica, u čemu je Kina jedna od vodećih zemalja, takva pojava znači da se moraju hedžirati od pada vrijednosti. Naime, kamatni diferencijal između duga u dolarima i juanu, koji je prethodno bio viši, sad bi mogao početi isparavati.
Kineskim imateljima američkih vrijednosnica ne ide na ruku situacija u domaćoj ekonomiji, u kojoj je udio duga u odnosu na BDP sve veći uteg. Tu neće pomoći puno ni smanjenje kamatnih stopa. FED-ovo spuštanje kamatnjaka moglo bi tako dodatno oslabiti dolar. To bi pak moglo potaknuti masovne repatrijacijske tokove kapitala, posebno u Kinu (hedžiranje), gdje bi jačanje juana moglo postati realnost. To i vidimo u posljednja dva mjeseca.
A kako SAD ima dvostruki deficit, trgovinski i fiskalni, bit će važno promatrati daljnji razvoj događaja. O teoriji dvostrukog deficita više čitajte uskoro.