Tjedna čitanka #165

Poslovno planiranje

Kako zadržati hladnu glavu usred velikih geopolitičkih nestabilnosti, neobičnih tržišnih kretanja i kontinuiranih tehnoloških promjena? Najvažnije je odijeliti važno i manje važno: u tome može pomoći i ova čitanka. Analiziram zašto raste prinos na američke obveznice te što nam tržišta govore o američkim izborima. Upozoravam na čestu pogrešku koju poduzetnici čine u kasnu jesen, pogotovo kad propuštaju kvalitetno poslovno planiranje za narednu godinu. Donosim i metodu procjene vrijednosti koja je posebno prikladna za mikro i mala poduzeća te vrijedna iskustva konzultanta Andrije Čolaka s tom metodom. Na koncu, preporučujem tekst o potencijalnom IPO-u Studenca te gostujući članak Marka Kelave o izazovima burzovnog trgovanja električnom energijom.

Petak, 25.10.

VAŽNO ZA MALE PODUZETNIKE: DISKRECIJSKA DOBIT VLASNIKA

Ako želite procijeniti vrijednost mikro i malih poduzeća, osobito kad ono ima samo jednog vlasnika i jednog zaposlenog, uobičajene metode procjene vrijednosti mogu se pokazati manjkavima. Zato se u ovim slučajevima često koristi tzv. diskrecijska dobit vlasnika (eng. Seller’s Discretionary Earnings ili SDE). Ovaj pokazatelj prikazuje ukupnu financijsku korist koju novi vlasnik-operater može ostvariti iz poslovanja. Saznajte kako se računa, koje su njene prednosti i nedostaci te zašto je rado koristi naš poznati konzultant Andrija Čolak!

Četvrtak, 24.10.

POGREŠKA BROJ 5: PRAVO VRIJEME ZA POSLOVNO PLANIRANJE

Bliži se kraj godine, a još nemate poslovni plan za 2025.? Čestitke, vaša je pogreška broj 5! Naime, ako smatrate da se poslovni plan piše samo zbog banke, onda posao upravlja vama, a ne vi njime. Strategije nema bez plana i brojki. I nemojte misliti da se neće vidjeti ako je plan sklepan u posljednji trenutak da se dobiju sredstva!

Kako, dakle, započeti poslovno planiranje? Za početak, dobro je znati aktualno stanje. Možete pripremiti rezultat (RDG) za prvih 9 mjeseci ove godine. I nemojte si upropastiti 2025. ove godine pokušajem smanjivanja dobiti preko kupnje dugotrajne imovine bez detaljne investicijske analize. Krajem godine se događaju najveće pogreške kod upravljanja likvidnosti. Dobar poslovni plan je onaj koji se ažurira svake godine i kontinuirano poboljšava. Čak je i loš plan bolji od nikakvog: loš se može korigirati, a nikakav samo hrani iluzije.

Zato, hrabro! Ovo je vrijeme idealno za poslovno planiranje 2025. i dobro je rezervirati vrijeme za to. Odredite nekoliko ciljeva, mjerila uspješnosti i načine na koji ćete ih postići. Ako pak želite i trebate pomoć u pripremi poslovnog plana te želite izbjeći česte financijske pogreške, kontaktirajte me i krenimo zajedno!

Srijeda, 23.10.

RASTE PRINOS NA AMERIČKE OBVEZNICE, ZNATE LI ZAŠTO?

Redovito pratim prinos na američke obveznice, posebno desetogodišnju obveznicu njihovog ministarstva financija jer ona uvelike određuje kolika će biti globalna cijena kapitala. Naime, u poslovnim financijama, ovaj se prinos uobičajeno uzima kao referentna točka za sigurno ulaganje, odnosno kao zamjena za teoretsku veličinu koju nazivamo bezrizična stopa. Taj je prinos sredinom rujna bio oko 3,6 posto. Trenutno se nalazi na razinama preko 4,2 posto, što je značajan i zabrinjavajući rast.

Što se događa? Kao prvo, geopolitičke nestabilnosti. Kao drugo, kako na X-u piše naš poznati analitičar u SAD-u, Marko Kolanović, “tržišta impliciraju da je vjerojatnije kako će Trump pobijediti”. To znači da je izvjestan veći američki proračunski deficit i više zaduživanja, a samim time i više cijene dodatnog zaduživanja. Uz to, iz FED-a ne stižu jednoznačni signali o tome koliko bi brzo moglo biti daljnje snižavanje kamatnih stopa. Nesigurna vremena, naposljetku, obično znače skuplji kapital.

Utorak, 22.10.

IPO STUDENCA: ŠTO TREBATE ZNATI?

Maloprodajni lanac Studenac, jedan od vodećih igrača na hrvatskom tržištu, prema medijskim se napisima priprema za izlazak na Zagrebačku i Varšavsku burzu. IPO Studenca predstavlja značajan trenutak za poduzeće poznato po ekspanziji, akvizicijama manjih lanaca i jačanju pozicije u maloprodaji. No, uz sve prednosti, Studenac se suočava i s određenim financijskim izazovima koji će biti važni za potencijalne investitore. O čemu je riječ i na koliko se procjenjuje vrijednost ovog maloprodajnog lanca? Provjerite u ovoj analizi!

Ponedjeljak, 21.10.

GOSTUJUĆI ČLANAK: KAKO SE TRGUJE ELEKTRIČNOM ENERGIJOM?

Trgovanje električnom energijom razlikuje se od trgovanja većinom drugih roba zbog jedne važne značajke: električna energija ne može se pohraniti u velikim količinama. Na kojim se tržištima u Hrvatskoj trguje električnom energijom i prema čemu se određuju cijene? Koji su koraci potrebni da bi netko mogao sudjelovati u burzovnom trgovanju električnom energijom? I kako na sve utječe značajan rast udjela obnovljivih izvora energije?

Više o tome čitajte u gostujućem članku voditelja Odjela za vođenje tržišta u Hrvatskoj burzi električne energije (CROPEX), Marka Kelave.

***

Ne propustite sljedeću čitanku! Prijavite se na besplatni newsletter ovdje.

Ako želite pronaći neki od prošlih brojeva, potražite ga ovdje.

Nema besplatnog ručka - ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: