Francuska u krizi, euro klizi prema paritetu?

Francuska u krizi

Je li Le Pen za preokret? Pita se to Bloombergov komentator, John Authers, aludirajući na Margaret Thatcher, koja je slavno rekla kako “ova dama nije za preokret”*. Premda je čelno lice stranke Nacionalno okupljanje (Le Rassemblement national) daleko od političkih i ekonomskih stavova slavne britanske premijerke, eventualni preokret po pitanju povjerenja vladi Michela Barniera jedini je način da se spriječi pad vlade. Francuska u krizi političke naravi ne bi bila opasnost samo za Francuze, već i za čitavu eurozonu. O čemu je riječ?

FRANCUSKA U KRIZI, EURO ISTO

Francuska ima rijetko kompleksan sustav vladanja. Zato njihova Vlada ima mogućnost, prema ustavnoj odredbi sadržanoj u članku 49, stavku 3 (poznat kao “49.3”), direktno donijeti zakone vezane uz proračun i socijalnu skrb, bez glasanja u parlamentu. S druge strane, Parlament može blokirati takav pokušaj raspisivanjem glasanja o nepovjerenju Vladi. Le Pen, Macron i ljevica kontroliraju okvirno po trećinu parlamenta. Le Pen ima niz proračunskih zahtjeva za koje je izvjesno da neće biti prihvaćeni. Ljevica i Le Pen su zato sve bliže izglasavanju nepovjerenja, pri čemu bi mogli okupiti potrebne dvije trećine zastupnika.

Polymarket trenutačno (3. prosinca 2024.) procjenjuje vjerojatnost pada vlade na više od 80 posto. Stoga je euro ponovno izgubio u odnosu na dolar: na razinama je ispod 1,05 (EUR/USD). Kad je dolar jači, ovaj je omjer niži i obratno. Poznati dolarski indeks Dixie (na tržištu s oznakama USDX, DXY ili DX), iznova raste prema godišnjem maksimumu (u ovom trenutku preko 106 bodova). Za razliku od odnosa EUR/USD, dolar je jači što je Dixie na višoj razini.

ŠTO KAŽE PRINOS NA OBVEZNICE

OAT (Obligations Assimilables du Trésor) su dugoročne državne obveznice koje izdaje francuska vlada putem francuskog Ministarstva financija. One su ključne za financiranje francuskog državnog duga i služe kao pokazatelj povjerenja tržišta u fiskalnu održivost Francuske. Trenutačni porast spreadova na OAT obveznice (u odnosu na njemačke Bundove) odražava rastuću zabrinutost ulagača zbog situacije u Francuskoj.

Rizik povezan s francuskim obveznicama popeo se na 12-godišnji maksimum, što jasno ukazuje na rastuće nepovjerenje investitora u francusku fiskalnu održivost. Razlika prinosa između 10-godišnjih OAT obveznica i njemačkih Bundova dosegnuo je preko 1 posto, što nismo vidjeli još od europske dužničke krize. Dovoljno je reći kako je prinos na grčke i francuske obveznice – praktično jednak!

KOLIKO ECB TREBA REZATI?

Tržište ima sve više dvojbi oko ECB-a i budućih koraka monetarne politike. Mogućnost dubljeg rezanja kamatnih stopa, za čak 50 baznih bodova umjesto planiranih 25, sve je češća tema rasprave između analitičara. Premda bi osjetnije rezanje pružilo kratkoročni poticaj gospodarstvu eurozone, ono bi povećalo rizik slabijeg eura na globalnom valutnom tržištu. Veći kamatni diferencijal, više odljeva kapitala prema dolaru.

Euro je pod dodatnim pritiskom uslijed jačanja dolara, podržanog ne samo jačanjem američkog gospodarstva, već i geopolitičkim signalima iz SAD-a. Najava potencijalnih carina na zemlje koje pokušaju diverzificirati svoje pričuve izvan dolara dodatno komplicira poziciju EU. Odgovor Christine Lagarde ukazuje na oprezan pristup Bruxellesa u ovoj situaciji.

*Značajnu biografiju Margaret Thatcher pod ovim nazivom (Not For Turning) napisao je njen savjetnik, povjesničar i autor, danas i hrvatski državljanin, Robin Harris.

Nema besplatnog ručka, znam. Ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: