Nema besplatnog ručka, to je istina. Ali ima drugih stvari koje su besplatne, kao što je poduzetnička konferencija Dobitna formula sljedećeg tjedna u Svetoj Nedelji. Nadalje, savjetujem kako prodavati pametnije uz korištenje besplatnog probnog razdoblja na Bon.hr portalu. Osim ovih informacija, saznajte i koliko je rastao domaći BDP, a koliko europski. U eurozoni bilježimo suficit bilance plaćanja za prošlu godinu, provjerite zašto to ne mora biti dobar znak. Na koncu, jučer smo saznali da europska inflacija ponovno raste: kako će se to odraziti na kamatne stope?
Petak, 31.5.
INFLACIJA U EUROPI UBRZAVA: ŠTO ĆE NAPRAVITI ECB?
U svibnju 2024., godišnja inflacija u eurozoni porasla je na 2,6 %. To je prvi rast godišnje stope u posljednjih pet mjeseci, prema preliminarnim procjenama. Zašto inflacija ubrzava i znači li to da će ECB revidirati svoje planove o lipanjskom spuštanju kamatnjaka? Kakva je situacija s Hrvatskom i zašto smatram da je pravo vrijeme za fiskalni konzervativizam? Provjerite ovdje.
Četvrtak, 30.5.
DOĐITE NA DOBITNU FORMULU 5. LIPNJA U SVETOJ NEDELJI
Dugo sam želio ići po Hrvatskoj i pomagati poduzetnicima da posluju uspješnije, kroz ciljane edukacije i umrežavanje. Osobito su mi bile važne manje sredine, u kojima sam vidio puno potencijala, a koji nerijetko nije bio realiziran. Ove sam godine sa skupinom suradnika koji dijele isti cilj napokon ostvario tu želju. Zato vas pozivam: dođite na Dobitnu formulu, poduzetničku konferenciju u Svetoj Nedelji, u srijedu, 5. lipnja i pridružite nam se!
Srijeda, 29.5.
PROIZVODNJA I IZVOZ PADAJU, BDP RASTE
Hrvatski BDP je, prema prvoj procjeni, u prvom kvartalu 2024. rastao po najvišoj stopi od svih zemalja EU. Čak 3,9 % rasta u odnosu na isti kvartal lani uvelike nadilazi prosjek čitave EU, koji iznosi mršavih 0,4 %. No, kako navodi DZS, “u ožujku 2024. u usporedbi s ožujkom 2023., kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u Republici Hrvatskoj pala je za 5,0 %”. Ne čudi ni da je doprinos neto izvoza rastu BDP-a bio negativan (-2,0 %), kad uzmemo u obzir da su neki od naših glavnih trgovinskih partnera, Austrija (-1,3 %) i Njemačka (-0,2 %), zabilježili pad BDP-a. Slovenija je stagnirala, dok je rast Italije bio skromnih 0,6 %.
I dok treba uzeti u obzir da će turizam zasigurno zakrpati rupe u našem trgovinskom deficitu, dugoročno će se nešto morati promijeniti ako želimo zadržati više stope ekonomskog rasta, koji je u ovom kvartalu ponajprije pogonjen rastom osobne potrošnje. Na što možemo utjecati? Možemo povećavati produktivnost i konkurentnost svojih proizvoda i usluga, kako navodi Velimir Šonje u svom najnovijem osvrtu. To je jedini održivi put, koji nas može držati na ovoj putanji čak i ako ostatak Europe ne bude “vukao” naprijed kroz povećanje izvozne potražnje.
Utorak, 28.5.
PONOVNO SUFICIT BILANCE PLAĆANJA U EUROZONI
Nakon dvije godine trgovinskog deficita, eurozona se prošle godine vratila u zeleno, podržana padom cijena energije. Koji su razlozi zbog kojih bilježi suficit bilance plaćanja i koji su sektori u tome bili posebno značajni? Kakvu ulogu u svemu tome igraju geopolitički odnosi te zašto ovaj suficit nije nužno dobar znak? Provjerite u ovoj analizi koju sam pripremio.
Ponedjeljak, 27.5.
KAKO PRODAVATI PAMETNIJE
Većina poduzetnika koje poznajem iznimno dobro poznaje svoju branšu i znaju kako doći do zaključenja prodaje. No, možda nije očito da se i u prodaji mogu dogoditi financijske pogreške! I to ne samo nakon prodaje, kad sjedne novac, već i puno prije dogovora ili ugovora. Prodaja ne znači da je novac došao, već može značiti da je novac otišao iz poduzeća (za plaće, zalihe…), a računi nikako da budu podmireni! Kako to?
Riječima Predraga Novačića, direktora na Bon.hr portalu: “Obično priča ide ovako: postojeći kupac na vrijeme plaća sve ispostavljene račune dok se jednom ne dogodi ozbiljno kašnjenje, uglavnom s računom koji odskače po iznosu u odnosu na prethodne.” Zato je jako važno provjeravati potencijalne kupce prije nego što uđete u posao: jesu li urednog poslovanja, ulaze li u blokade ili imaju porezni dug te jesu li vlasnici zaista oni koji se tako predstavljaju. Slično možete primijeniti i za dobavljače, a tu je korisno provjeriti i odgovara li broj bankovnog računa onome koji je poslan za uplatu. Već i brzom provjerom možete izbjeći značajne poteškoće ili barem biti svjesni rizika i osigurati se koliko je moguće (primjerice, traženjem odgovarajućeg avansa ili osiguranjem potraživanja).
Kako prodavati pametnije? Do 10. lipnja traje akcija kojom možete zatražiti besplatno probno razdoblje na Bon.hr portalu i na njemu pronaći ove ključne podatke. Što se prije prijavite, dulje ćete ga moći koristiti. Vrijedi isprobati!
***
Ne propustite sljedeću čitanku! Prijavite se na besplatni newsletter ovdje.
Ako želite pronaći neki od prošlih brojeva, potražite ga ovdje.