Tjedna čitanka #168

Stopa preživljavanja poduzeća

Ovaj produljeni vikend dobro je vrijeme za razmotriti proteklu godinu i skovati planove za sljedeću. Ako ste uspjeli preživjeti i 2024., onda ste u dobrom društvu: znate li kolika je stopa preživljavanja poduzeća u Hrvatskoj za prvih 5 godina? Donosim i trendove u globalnim načinima plaćanja te komentar o produktivnosti radne snage. Doznajte zašto američka inflacija prestaje padati te kakve to implikacije nosi za daljnje smanjenje kamatnjaka u SAD-u i Europi. Na koncu, delikatna tema u kojoj možda ne slijedim mainstream. ESG ima mnogo poklonika, no čini se da ima mnoštvo unutarnjih problema, a sad gubi značaj i na najvećem svjetskom tržištu. Zašto prema njemu svjetski financijski autoritet, prof. Damodaran, gaji veliku skepsu? O ovome i drugim važnim temama u još jednoj čitanci.

Petak, 15.11.

GLOBALNA PLAĆANJA: SVE MANJE GOTOVINE, A KRIPTO?

Prema godišnjem izvještaju kojeg priprema McKinsey za globalna plaćanja, a ovaj je objavljen u listopadu, šest je trendova za idućih pet godina. Uz njih, dodajem upozorenje bankama o novom trendu u poslovnim (B2B) transakcijama. U ovom osvrtu saznajte i koji poduzetnici osobito moraju paziti na trendove u načinima plaćanja te tko osobito potiče razvoj instant-plaćanja!

Četvrtak, 14.11.

AMERIČKA INFLACIJA PRESTAJE PADATI: ŠTO SE DOGAĐA?

Godišnja stopa inflacije u SAD-u u listopadu iznosila je 2,6 %. Temeljna inflacija, koja isključuje cijene hrane i energije, iznosila je 3,3 % na godišnjoj razini. Ovi podaci sugeriraju da, iako ukupna inflacija pokazuje znakove usporavanja, temeljni inflatorni pritisci i dalje postoje. Glavni razlog? Pa usluge, naravno!

Pristup će sada morati biti suptilniji. FED će morati balansirati između održavanja gospodarskog rasta i kontrole inflacije. Vjerojatno neće prestati s najavljenom kampanjom spuštanja stopa u prosincu, pa se očekuje spuštanje za 0,25 postotnih bodova. U pitanju je vjerodostojnost: nagla promjena bila bi znak da nemaju situaciju pod kontrolom. Uz to, realne kamatne stope su visoke, trenutačno na oko 2 posto ako deflacioniramo prinos na 10-godišnju obveznicu. FED bi, doduše, mogao razmotriti zaustavljanje kampanje smanjenja kamatnih stopa u prvom kvartalu 2025., ako inflacija počne rasti.

Mislili smo da je ovo završena priča, no možda ipak nije gotovo. ECB planira smanjenje kamatnih stopa za 0,25 postotnih bodova: nema druge jer gospodarstvo treba probuditi. No, pratit će svog američkog pandana jer si ne može priuštiti solo-akcije a da ne uskoči u dodatne probleme.

Srijeda, 13.11.

ZNATE LI KOJA JE STOPA PREŽIVLJAVANJA HRVATSKIH PODUZEĆA?

Jeste li znali? Prema privremenim rezultatima, prošle je godine bilo aktivno 240.620 poduzeća s 1.300.996 zaposlenih osoba, a koja su ostvarila ukupan promet u iznosu od 153,5 milijardi eura. Samo u prošloj godini, otvoreno je više od 30.000 novih poduzeća! Iz izvještaja koji je objavio DZS, izdvajam sljedeće:

  1. Ako uspoređujemo 2023. s 2019. godinom, ukupan broj aktivnih poduzeća narastao je za 15,8 posto.
  2. Stopa preživljavanja poduzeća u prvoj godini iznosi 87 posto, za dvije godine pada na 76 posto. U prvih pet godina, stopa preživljavanja iznosi 52 posto.
  3. Najveći broj novootvorenih poduzeća nalazi se u sektoru stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti (M), zatim u građevinarstvu (F) te potom u sektorima administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti (N) te trgovini na veliko i malo te popravku vozila (G).
  4. Podaci o prestalim poduzećima uglavnom se odnose na 2022. Najviše ih je zatvoreno u sektoru trgovine (G), stručnih djelatnosti (M) pa djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane (I).

Dio razloga zašto sam pokrenuo platformu Dobitna formula jest upravo taj da pružimo edukacijsku podršku malim i srednjim poduzećima te imamo što više novootvorenih, a što manje zatvorenih. Ako ste među novim, brzorastućim poduzećima i trebate pomoć u skaliranju svog poslovnog modela, kontaktirajte me. Mogu vam pomoći izbjeći brojne financijske pogreške i zaobići slijepe ulice u razvoju.

Utorak, 12.11.

PRODUKTIVNOST RADNE SNAGE: GLAVNI IZAZOVI I RJEŠENJA

Mikro, mala i srednja poduzeća igraju ključnu ulogu u gospodarstvu. No, njihova produktivnost često zaostaje za većim poduzećima. Analiza McKinseyja i izvještaj Nacionalne federacije nezavisnih poslovanja (NFIB) za listopad 2024. ističu specifične izazove s kojima se ovaj sektor suočava, kao i prilike kojima se može povećati produktivnost radne snage. Ključni izazov je nedostatak kvalificiranih radnika, koji dodatno opterećuje ova poduzeća i otežava im rast. U Hrvatskoj imamo specifičnu situaciju: stariji i iskusniji radnici bježe iz poduzeća u privatnom vlasništvu u javni sektor. Zašto je tome tako i kako riješiti ovaj veliki problem? Pročitajte ovdje.

Ponedjeljak, 11.11.

ESG NE UMIRE, VEĆ JE ODAVNO MRTAV

Nedavna analiza Johna Authersa s Bloomberga naglašava da se ESG u SAD-u bliži svom kraju, iako već smatran „mrtvim“ i prije nedavnih izbora. Postoji pregršt problema s ovom kraticom, koja je percipirana kao put za reformu kapitalizma, da bi se na koncu pokazala – slijepom ulicom. Zašto ESG već godinama gubi značaj u SAD-u te koje su institucije već smanjile svoju posvećenost ovom pokretu? Što o toj temi misli ponajveći svjetski autoritet u području financija, Aswath Damodaran, i koje dvije skupine po njemu jedine podupiru ESG? Provjerite u ovom komentaru.

***

Ne propustite sljedeću čitanku! Prijavite se na besplatni newsletter ovdje.

Ako želite pronaći neki od prošlih brojeva, potražite ga ovdje.

Nema besplatnog ručka, znam. Ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: