Tjedna čitanka #180

Cijene, cijene, cijene

Cijene su u fokusu ove tjedne čitanke. Jesmo li zaista pretjerali s cijenama u turizmu? Hoće li pasti cijena kave u bližoj budućnosti i imaju li smisla ograničenja na europske cijene plina? Navodim i neke važne pokazatelje novčanog toka koji vam mogu otkriti financijsko zdravlje vašeg poduzeća. Na kraju, tu je druga strana medalje kod borbe protiv mikromenadžmenta: provjerite kako ne upasti u tu zamku!

Petak, 21.2.

KAKO PROVJERITI FINANCIJSKO ZDRAVLJE VAŠEG PODUZEĆA

Ako ste imali dobit, ali ne znate gdje je nestao novac, pokušajte odrediti kako vaše poduzeće stoji prema šest točaka koje navodim ispod. GFI sadrži bilancu te račun dobiti i gubitka, no ne i izvještaj o novčanom toku. Gdje ćete ga pronaći? Upravo radim na doradama tog izvještaja na portalu Bon.hr, koji ima ove i druge financijske podatke za sva hrvatska poduzeća. Raduje me što uvode obnovljenu verziju koja će biti još lakša i jednostavnija za korištenje, i osnovnim i naprednijim korisnicima.

Što preporučujem da najprije pogledate u tom izvještaju? Predlažem šest važnih pokazatelja:

  1. Novčani tok od poslovnih aktivnosti – koliko je vaše poduzeće generiralo novca od prodaje proizvoda i usluga, odnosno redovnih poslovnih operacija?
  2. Novčani tok od investicijskih aktivnosti – u pravilu treba biti negativan, jer to znači da je poduzeće ulagalo ili trošilo.
  3. Raspoloživi novac za raspodjelu vjerovnicima i vlasnicima prije financiranja – zbroj prve dvije stavke i novca na početku razdoblja, može vam pomoći da utvrdite potrebe za financiranjem.
  4. Novčani tok od financijskih aktivnosti – prikazuje stanje financiranja poduzeća, kroz dokapitalizaciju ili isplate dobiti, odnosno aktivnosti kao što je uzimanje kredita ili njihova otplata.
  5. Financijski tok prema vlasnicima – jesu li vlasnici dokapitalizirali poduzeće kroz uplate dodatnog kapitala i zadržanu dobit? Ili je vrijednost negativna ako su dobit isplatili?
  6. Novac u banci i blagajni – na kraju priče, novca u poduzeću mora ostati za podmirenje redovnih obveza.

Svi ovi podaci se mogu izračunati i preko bilance te računa dobiti i gubitka. No, mnogo je lakše ako su izračunati unaprijed i vidljivi na jednom mjestu.

Tako možete vidjeti kako se novac generira i troši u poduzeću. Samim time, lakše ćete procijeniti financijsko zdravlje poduzeća i prilagoditi financijsku strategiju.

Četvrtak, 20.2.

NITKO NE VOLI MIKROMENADŽERE, ALI POSTOJI I DRUGA OPASNOST

Jedan od najbržih načina da učinite rad u poduzeću nepodnošljivim je zasigurno mikromenadžment. Kod mikromenadžmenta, zaposlenici su pod povećanim stresom. Imaju manjak motivacije jer im se ne vjeruje, potkopava im se samopouzdanje i smanjuje vjerojatnost da će preuzeti odgovornost i inicijativu. S druge strane, međutim, vreba još jedna, slična opasnost: antimikromenadžment.

Ovaj tekst navodi da je antimikromenadžer “netko tko je neasertivan do te mjere da potiče zbunjenost, neaktivnost i na kraju, manjak povjerenja”. Ističe tri načina na koji antimikromenadžment može štetiti:

  1. Manjak asertivnog vodstva. Kad voditelj ne dijeli vlastitu perspektivu s timom, oni ne znaju kamo plovi brod i na kraju ostaju zarobljeni u statusu quo.
  2. Manjak akcije. U pokušaju da ne talasaju, ovakvi voditelji smanjuju zahtjeve i prioritiziraju slaganje, izbjegavajući konflikt. Na kraju prenesu svoju neodlučnost na tim.
  3. Manjak odgovornosti. Pravi vođe prirodno preuzimaju odgovornost. To preuzimanje odgovornosti onda se slijeva i na ostatak tima. Antimikromenadžeri ne žele smatrati druge odgovornima pa tako loši rezultati ili ponašanje ne izazivaju posljedice. A trebali bi!

Jedan od načina kako možete istaknuti jasne ciljeve i podijeliti odgovornost je imati dobro strukturirana mjerila za svakoga. Bilo bi dobro da su ona povezana i s financijskim rezultatima. Zato su poslovne financije i menadžment vrlo usko povezani.

Srijeda, 19.2.

JESU LI CIJENE VISOKE – ODREDIT ĆE TRŽIŠTE

Prema guverneru HNB-a Borisu Vujčiću, prihodi od turizma u 2025. godini rast će vrlo skromno, zbog visokih cijena koje smanjuju potražnju. Ministar turizma, Tonči Glavina, pridružio se apelima za snižavanje cijena u turizmu. U tom bi slučaju visoki troškovi smanjili konkurentnost hrvatskog turizma u odnosu na druge mediteranske destinacije, dok inflacija i rast operativnih troškova dodatno utječu na cjenovnu osjetljivost potrošača. Jesu li cijene doista previsoke? Ako jesu, opasnost je u tome da veliko usporavanje rasta turizma označava krajnji rok za izmjene i reforme u javnom sektoru.

Naime, proračun je temeljen na pretpostavci da će gospodarski rast iznositi 3,2 posto u ovoj godini. Turizam je važan dio ove jednadžbe. Ako se proračun ne bude punio prema ambicioznim procjenama, doći će do nevolja. Međutim, i guvernera i druge kritičare cijena negiraju izvrsni pokazatelji o rezervacijama. Oni su 26 posto viši u siječnju nego za prethodnu godinu, kako prenosi Bloomberg Adria. Na konkurentnosti svakako trebamo raditi. No, možda bi odluku o tome jesu li cijene zaista previsoke ili ne treba donijeti – tržište.

Utorak, 18.2.

OGRANIČENJE CIJENA PLINA NA VIDIKU

Kako izvještava Financial Times, cijene prirodnog plina na europskom tržištu ovog su tjedna bile na najvišoj razini “u više od dvije godine, djelomično zbog niskih temperatura i manjka vjetra, koji je zakočio proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Ove su cijene između tri i četiri puta više nego u SAD-u, što je kritični hendikep za europska poduzeća”. To je pobudilo razgovore u Europskoj komisiji o mogućem ograničenju cijena plina, što je odmah izazvalo odgovor energetskih grupacija.

Kako je ispravno primijetio jedan bivši norveški dužnosnik, “ograničavanje veleprodajne cijene to neće riješiti kad je temeljni problem manjak energije”. Po dobro poznatoj jednadžbi, ograničavanje cijena najčešće vodi u – nestašice. EU treba imati robusnu opskrbu energijom: hrvatski primjer s LNG-om to najbolje pokazuje, kad se nismo oslonili samo na jednog dobavljača. To je dobar primjer za sve poduzetnike: osigurajte nabavu ključnih resursa na vrijeme i smanjite rizik ključnog dobavljača.

Ponedjeljak, 17.2.

CIJENE KAVE IPAK U PADU?

Kako izvještava Reuters o svojoj anketi, njihovi ispitanici očekuju da će cijene budućnosnica (futures) za arabicu pasti za 30 posto do kraja ove godine. Uzorak nije velik, no odražava mišljenje 12 odabranih analitičara i trgovaca ovom robom. Naime, nedavni cjenovni rekordi te potencijalno obilna žetva u Brazilu iduće sezone mogla bi spustiti cijene ugovora kojim se jamči isporuka po unaprijed određenim cijenama. Arabica čini 60-ak posto svjetske proizvodnje kave, dok je robusta zadužena za većinu preostalih količina. Jedan od ispitanika je napomenuo da bismo, ako “uspijemo prebroditi razdoblje kiše i mrazova bez štete, mogli očekivati veliku žetvu [u sezoni] 2026./2027.

Razdoblje od cvjetanja pa do zrenja plodova arabice traje čak osam mjeseci, tako da ćemo krajem ove godine već moći znati kako stojimo za iduću. Čak 90 posto arabice u Brazilu se, premda uglavnom bere mehanizirano, još uvijek obrađuje tradicionalnim procesom. To znači da će se zrna sušiti do četiri tjedna nakon berbe. No, vremenske je uvjete teško predvidjeti toliko unaprijed. Dakle, ako je kava važan dio vašeg proizvoda ili usluge, trebate pripremiti barem nekoliko osnovnih scenarija kako biste mogli kvalitetno upravljati troškovima i cijenama.

***

Ne propustite sljedeću čitanku! Prijavite se na besplatni newsletter ovdje.

Ako želite pronaći neki od prošlih brojeva, potražite ga ovdje.

Nema besplatnog ručka - ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: