Tjedna čitanka #158

Privatna tržišta

Danas putujem na poslovnu konferenciju MoBizz, koja se u Mostaru održava u ponedjeljak. Moja će tema izlaganja biti “Vrijednost poduzeća u Bosni i Hercegovini”. Samim time ću se osvrnuti i na privatna tržišta, o kojima sam pisao ovaj tjedan. U čitanci, osim toga, pronađite i analizu nekih moralnih aspekata porezne politike te analizu optimizma, proizvodnje i potrošnje u Hrvatskoj. Tu je i osvrt na izvore i posljedice negativnih, odnosno nultih cijena struje. Na koncu, pronađite i najnovije podatke o inflaciji u Hrvatskoj i eurozoni te kako bi to moglo utjecati na referentne kamatne stope.

Petak, 6.9.

MORALNI ASPEKTI POREZNE POLITIKE: NEKRETNINE

Porez na nekretnine predstavlja, prema ovim stavovima, oblik “doživotnog otkupa” vlastite imovine. Sigurno ste vidjeli da ovakve stavove koji izriču i pojedini političari. Kad netko kupi ili naslijedi nekretninu, postaje njezin vlasnik. No, porez na nekretnine to vlasništvo dovodi u pitanje, jer je potrebno stalno plaćati za nešto što je već u vlasništvu, poput rente. Je li to moralno? A ako udio poreznih prihoda u BDP-u kontinuirano raste, gdje je Rubikon? Pročitajte ovdje.

Četvrtak, 5.9.

NEGATIVNE CIJENE STRUJE SVE ČEŠĆE: OVO SU POSLJEDICE

U Europi su, u posljednje vrijeme, negativne cijene struje sve češća pojava. O čemu se radi? Uglavnom je to posljedica značajnog porasta proizvodnje iz obnovljivih izvora energije, posebno solarnih i vjetroelektrana. Proizvodnja više nije ujednačena, već ima puno veće fluktuacije nego kod konvencionalnih izvora. U ovoj kratkoj analizi saznajte kakve bi posljedice mogla imati ova pojava te zašto bi trebalo razmotriti ukidanje subvencija!

Srijeda, 4.9.

ANALIZA OPTIMIZMA, PROIZVODNJE I POTROŠNJE U RH

Osobna potrošnja u Hrvatskoj nastavila je svoj stabilan rast, što potvrđuje i 16. mjesec uzastopnog rasta potrošnje u maloprodaji na godišnjoj razini, zabilježen u srpnju. Potrošnja je rasla čak 7,9 % u odnosu na isti mjesec prethodne godine i brže nego u lipnju, kad je rast iznosio 5,5 %. To ukazuje na pozitivne ekonomske trendove i snažnu potrošačku aktivnost. No, hoćemo li dočekati 2025. u slavljeničkom raspoloženju ili će ovaj val biti kratkog vijeka? Pogledajmo što nam govori analiza optimizma, proizvodnje i potrošnje.

Utorak, 3.9.

ZAŠTO TREBAMO PRIVATNA TRŽIŠTA

Kako tradicionalni ekonomski pokazatelji, poput krivulje prinosa, sve više odstupaju od stvarnih gospodarskih uvjeta? Rast privatnih tržišta kapitala nudi uvjerljivo objašnjenje. Joshua J. Myers istražuje kako privatna tržišta djeluju disruptivno na poslovne financije pružanjem stabilnijih, dugoročnih kapitalnih rješenja, osobito u uvjetima volatilnosti javnih tržišta. Za poduzeća u Hrvatskoj, BiH i u okruženju, koja imaju slabije razvijena tržišta kapitala, rekao bih ponajviše zbog povijesnih razloga, ovo znači dodatne opcije i fleksibilnost u financiranju. Međutim, nosi sa sobom i neke izazove, poput povećane fragmentacije i složenosti procesa odobrenja i formiranja kredita.

Kao financijski analitičar i konzultant, koristim javno dostupne baze podataka, uključujući Bon.hr, koji nudi procjene vrijednosti svih poduzeća u Hrvatskoj. Ove informacije, uz druge izvore, omogućuju mi da klijentima ponudim prilagođene strategije vrednovanja i financiranja koje maksimiziraju njihov rast i konkurentnost.

Sa zadovoljstvom najavljujem da ću 9. rujna u Mostaru, na konferenciji MoBizz, održati uvodno predavanje na temu vrednovanja poduzeća u BiH. Ako vas zanima kako iskoristiti prilike koje pružaju privatna tržišta ili želite saznati više o vrednovanju poduzeća u zemljama okruženja, slobodno me kontaktirajte ili se prijavite za sudjelovanje na konkurenciji!

Ponedjeljak, 2.9.

HOĆE LI KAMATNE STOPE PADATI?

Prema najnovijim podacima Eurostata, godišnja stopa inflacije u eurozoni iznosila je 2,2 % u kolovozu 2024., što je pad u odnosu na 2,6 % iz srpnja. Najveći doprinos inflaciji u kolovozu dolazi iz sektora usluga. Tako su usluge imale rast od 4,2 % u odnosu na srpanjskih 4,0 %. Padale su, s druge strane, cijene energije. U ovom osvrtu provjerite: što će se dogoditi s hrvatskom inflacijom i koliko je zapravo iznosila? Je li izgledan scenarij u kojem kamatne stope padaju ili ćemo na to još pričekati?

***

Ne propustite sljedeću čitanku! Prijavite se na besplatni newsletter ovdje.

Ako želite pronaći neki od prošlih brojeva, potražite ga ovdje.

Nema besplatnog ručka, znam. Ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: