Tjedna čitanka #183

Trgovinska razmjena s Europom

Neizvjesnost sve više nagriza poslovanje: kako donijeti ispravnu odluku? Države gaje iluzije da se može pobijediti putem propisivanja cijena: pokazat ću vam zašto to ne funkcionira. Poduzetnicima su potrebni konkretni alati, pa sam odlučio pojasniti kako primijeniti analizu scenarija na primjeru autoindustrije. Osvrnuo sam se na monetarnu politiku iz perspektive FED-a, gdje prijeti recesija. Da ne bi bila riječ samo o carinskim ratovima, saznajte kako stoji domaća trgovinska razmjena s Europom. Na kraju, pozivam sve poduzetnike iz Slavonije i Srijema na novu Dobitnu formulu krajem ožujka u Vinkovcima!

Petak, 14.3.

ANALIZA SCENARIJA U EUROPSKOJ AUTOINDUSTRIJI

Poduzeća koja su povezana s autoindustrijom suočavaju se s rijetko viđenom neizvjesnošću. Naime, europskoj autoindustriji prijeti 16 milijardi eura kazni zbog potencijalnog neostvarenja CO2 ciljeva. Uz to, razbuktavaju se trgovinski ratovi, iza ugla se šulja recesija, a ni konkurencija ne spava. S čime se suočavaju poduzeća u ovoj branši i kako im u tome može pomoći analiza scenarija? Više o tome pronađite u ovom članku.

Četvrtak, 13.3.

ZAŠTO MOŽDA NE BUDE USKRŠNJIH JAJA?

Kada država odluči intervenirati u tržište ograničavanjem cijena, političari se često ponašaju kao da su otkrili eliksir ekonomske pravednosti. No, tržišne sile ne nestaju kada ih ignoriramo – jednako kao što ni gravitacija ne prestaje djelovati samo zato što je nevidljiva. Baš kao što predmet ispušten iz ruke pada na tlo, tako i ekonomski zakoni čine svoje. Ako se cijena ne formira slobodno, ponuda se smanjuje, dok nestašice postaju neminovne. Provjerite kako zakon gravitacije tržišta djeluje na cijenu i dostupnost jaja!

Srijeda, 12.3.

RASKORAK BURZE I FED WATCH TOOLA: MONETARNA POLITIKA U FOKUSU

Američki FED za sada ne žuri sa smanjenjem kamatnih stopa. Iako inflacija postupno slabi, gospodarski rast i tržište rada i dalje su otporniji nego u Europi. Glavni problem: FED ne želi prebrzo smanjivati stope kako ne bi riskirao novi inflacijski val. Predsjednica FED-a iz Clevelanda, Beth Hammack, naglasila je da će smanjenje stopa vjerojatno biti sporije nego što tržišta očekuju.

Objava inflacije za veljaču i reakcije tržišta (snažni oporavak burzovnih indeksa) ukazuje da tržišni sudionici očekuju ranije spuštanje kamatnih stopa od sredine godine. To je svakako u koliziji s onim što pokazuje FED Watch Tool. Za vrednovanje kompanija je važniji desetogodišnji prinos nego prekonoćna referentna stopa FED-a. Obveznički su prinosi dodatno pali i padaju već neko vrijeme. Sjetite se: ako kamatne stope ili obveznički prinosi idu dolje, vrijednost praktično bilo čega ide gore. Jednostavno!

Burze su u srijedu rasle jer je objava o inflaciji bila nešto niža od očekivanja, a tržište percipira da će FED idući tjedan ipak nešto reći o budućem olakšanju monetarne politike. Trump nije opovrgnuo moguću recesiju odnosno tvrdo slijetanje, posebice uzevši u obzir indikatore kao što su Atlanta FED ili GDPNow. Vidjet ćemo što će reći FED-ov čelnik, Jerome Powell.

Utorak, 11.3.

TRGOVINSKA RAZMJENA S EUROPOM: KAKO STOJIMO?

Vijest ovih dana nisu samo burzovne korekcije. Euro je značajno ojačao prema dolaru pa je tako prešao 1,09 dolara za euro, u odnosu na razinu od 1,04 s kojom smo započeli mjesec. Iako dolar pada, SAD tako postaje konkurentniji izvoznik. Europske su dionice, doduše, podcjenjenije u odnosu na američke. Hrvatska većinu svoje razmjene ostvaruje sa zemljama EU i zato je za nas važna konkurentnost u europskom kontekstu.

Na ovoj karti možete pronaći kako stoji naša trgovinska razmjena s Europom. Ovi podaci obuhvaćaju samo robnu razmjenu (dakle, usluge nisu uključene) za 2024. godinu.

Nekoliko zaključaka:

  • s većinom zemalja smo u prilično lošem položaju
  • najviše robe uvozimo iz Njemačke, Italije i Slovenije
  • dobar omjer imamo s većinom zemalja jugoistočne Europe, dijelom Baltika, Švicarskom i Portugalom
  • loš omjer s Francuskom se donekle može pripisati nabavi borbenih zrakoplova, uvoz je tu prošle godine značajno rastao, pa to valja uzeti u obzir (minus bi bio ostvaren i bez toga)
  • najveći jaz bilježimo s Italijom (uvoz se udvostručio u odnosu na 2020., izvoz ne) te Njemačkom (nagli rast u 2021. i 2022.)
  • relativno loši omjeri s Nizozemskom, Poljskom i Mađarskom indikativni su jer je riječ o velikim proizvođačima hrane.

Kako možemo postati bolji izvoznici? Ponajprije povećanjem prodaje u ostale europske zemlje, gdje uglavnom imamo prednost istog valutnog područja i carinske unije. Tu vam može pomoći i portal Bon.hr, posebice preko usluge Kompass. Uz nju možete filtrirati brojna europska poduzeća po djelatnosti, veličini, prihodima i slično te pronaći njihove kontakte (e-mail, LinkedIn, telefon). Imaju i besplatno probno razdoblje, isplati se probati!

Ponedjeljak, 10.3.

VELIKA VIJEST ZA PODUZETNIKE IZ SLAVONIJE I SRIJEMA

Ako ste poduzetnik iz Slavonije i Srijema, stižu dobre vijesti! U petak, 28. ožujka Dobitna formula stiže u Poduzetnički inkubator Vinkovci. Kao što naziv konferencije sugerira, s kolegama i partnerima želim pomoći povećati dobit svim poduzetnicima Lijepe naše.

Vjerujemo da su naši poduzetnici važan stup društva. Zato želimo razvijati vaše potencijale i tako posebno doprinijeti očuvanju manjih sredina. Nekoliko je blagih poboljšanja u programu u odnosu na prošlu godinu. Najvažnije ostaje isto: konferencija je kratka i intenzivna, bez dugih predavanja ili govora. Kao i dosad, sudjelovanje je besplatnu uz prethodnu prijavu - potražite više detalja ovdje! A ako želite dogovoriti sastanak dok sam u Vinkovcima, kontaktirajte me za termin ovdje.

***

Ne propustite sljedeću čitanku! Prijavite se na besplatni newsletter ovdje.

Ako želite pronaći neki od prošlih brojeva, potražite ga ovdje.

Nema besplatnog ručka - ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: