Tjedna čitanka #172

Očekivana inflacija

Bližimo se kraju 2024., pa je ova čitanka pretposljednja ove godine. Donosim sažetak gostovanja na N1 kod Mašenke Vukadinović i osvrt na ECB-ovo spuštanje referentnih kamatnih stopa. Analizirao sam cijene kave i utjecaj koji bi imalo ukidanje akciza, odnosno posebnih poreza. Saznajte i zašto je važna očekivana inflacija, osobito za one koji posluju u B2C segmentu te što nam donosi veliko spajanje platformi za ulaznice.

Petak, 13.12.

U SUBOTU NA N1 KOD MAŠENKE VUKADINOVIĆ

Danas sam gostovao na N1 televiziji kod novinarke Mašenke Vukadinović, gdje je bila riječ o aktualnim ekonomskim i financijskim temama. Neke od njih su: kreditni rejting Hrvatske i gospodarski rast, porez na ekstraprofit, inflacija, cijene i državni intervencionizam, proračun i porezni prihodi te mogućnost deflacije. Osobito izdvajam nekoliko riječi o ekstraprofitu. “Ekstraprofit se kao pojam krivo koristi. Taj pojam u financijama postoji. Postoji računovodstvena dobit, ali i ekonomska dobit. Taj termin, ekstraprofit, odnosi se na porez kada se nešto dogodi izvanredno, poput slučaja rata. Ja sam protiv tog poreza jer nagle promjene u oporezivanju nisu dobre”. Video s gostovanjem pronađite ispod.

Četvrtak, 12.12.

ECB SPUŠTA ZA 25, A EVO PO ČEMU SU SLIČNE HRVATSKA I SAD

Vijest dana je da je ECB postupio očekivano: referentna kamatna stopa je spuštena za 0,25 postotnih bodova te sada iznosi 3,00 %. Premda je upravno vijeće središnje banke raspravljalo i o mogućem spuštanju za 0,50 postotnih bodova, koje bi moglo potaknuti slab rast ključnih europskih gospodarstava, na kraju je odluka bila očekivana. U međuvremenu je pristigla i najnovija prognoza o očekivanoj inflaciji te gospodarskom rastu za tekuću i iduću godinu, a oboje je smanjeno.

Naime, ECB prognozira da će inflacija za ovu godinu iznositi 2,4 posto, a za iduću 2,1 posto, dok su u rujnu prognozirali 2,5 i 2,2 posto. Prognoza realnog gospodarskog rasta se za ovu godinu spustila na 0,7 s 0,8 posto, dok se za iduću spustila s 1,3 na 1,1 posto. Podsjećam da se realni gospodarski rast računa kao nominalni umanjen za stopu inflacije: dakle, rast će biti veći od inflacije, premda vrlo skroman.

Očekuje se da će američki FED sljedeći tjedan spustiti za 0,25 postotnih bodova, a početkom iduće godine – pauzirati. Oni bilježe nešto višu stopu inflacije od 2,7 posto u studenom, no isto tako imaju i daleko višu stopu gospodarskog rasta. Utoliko je Hrvatska slična SAD-u: pristali smo na nešto višu stopu inflacije u kombinaciji s višim realnim gospodarskim rastom. No, ako ubrzo ne uspijemo podići i produktivnost rada te drugih faktora proizvodnje, u dugom se roku nećemo usrećiti.

Na kraju, ECB-ovo spuštanje ne znači da ćemo u 2025. imati značajno spuštanje kamatnih stopa na poslovne kredite. Kad je ECB podizao, domaći kamatnjaci nisu toliko rasli kao u drugim zemljama, pa pri spuštanju neće toliko ni padati.

Srijeda, 11.12.

KOLIKO SMO ZAISTA SPREMNI PLATITI KAVU? UTJECAJ AKCIZA

Koliko smo zaista spremni platiti šalicu kave i koliko ona može narasti prije nego je prestanemo piti? Jesu li akcize ili posebni porezi na kavu razlog njene visoke cijene ili je riječ o mnogo udaljenijem razlogu? Provjerite ovu kratku analizu o najvažnijoj tamnoj tekućini na svijetu, nakon nafte, kao i faktore koji doprinose naglom rastu cijena ove robe.

Utorak, 10.12.

ZAŠTO JE OČEKIVANA INFLACIJA VAŽNA?

Već sam puno puta pisao da se inflacija preselila u područje usluga. U Hrvatskoj je, pak, situacija još ekstremnija nego u ostatku eurozone. Naime, stopa inflacije prema HICP-u je u studenom iznosila čak 4,0 posto. Istovremeno, osobna potrošnja je još uvijek vrlo jaka. Ako pogledate ovaj grafikon, prepoznat ćete i koji je glavni uzrok: vrlo velik godišnji rast plaća u određenim grupama djelatnosti koje pripadaju javnom sektoru.

Ove su grupe redom:

  • O – Javna uprava i obrana, obvezno socijalno osiguranje
  • P – Obrazovanje
  • Q – Djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi.

Ovaj rast dohotka kod znatnog dijela zaposlenika znači da imaju nagli i značajni rast raspoloživog dohotka, koji onda uvećava njihovu potrošnju. Ako nema odgovarajućeg rasta ponude, rast će cijene. To onda vidimo kao inflaciju. HNB je u prošlomjesečnom biltenu naglasio da su “u listopadu osjetno porasle i cijene hrane, što se ujedno odrazilo na godišnju stopu njihova rasta”. Cijene hrane drastično utječu na percepciju inflacije jer hranu kupujemo gotovo svakodnevno. A očekivana inflacija važnija je od gospodarskog rasta ili stvarne inflacije. Kako to?

Ako očekujemo rast cijena, onda ćemo mijenjati svoje ponašanje tako da ga uskladimo s percepcijom i smanjiti određene izdatke. Primjerice, možda ćemo biti manje spremni na određene investicije ili ćemo smanjiti one izdatke koje smatramo luksuzom. Nažalost, još uvijek nemamo informacije o tome kolika je očekivana inflacija, kao što, primjerice, ima Njemačka. Imati ovaj podatak je naročito korisno za B2C segment, odnosno one poduzetnike koji posluju s tržištem krajnje potrošnje.

Ponedjeljak, 9.12.

VELIKO SPAJANJE PLATFORMI ZA ULAZNICE

Prošli je tjedan obilježio događaj koji je mnogima promaknuo, no ima veliko značenje za domaće poduzetništvo i industriju događaja. Naime, objavljeno je udruživanje ticketing grupacija Entrio i Ulaznice.hr, pod okriljem Invera Equity Partners. Invera Equity Partners je upravitelj fonda rizičnog kapitala s privatnom ponudom, predstavnik onoga što zovemo privatna ulaganja ili private equity.

Izvršni direktor Entrio platforme, Berislav Marszalek, izjavio je kako će ovo spajanje omogućiti “realizaciju brojnih sinergija – od prodajnih, promotivnih, operativnih, tehnoloških i brojnih drugih”. Denis Sabolović iz Invera Equity Partners nadodao je kako s partnerima razmatraju “potencijalni ulazak na nova tržišta jugoistočne Europe”, a s potencijalnim partnerima iz zapadne Europe i SAD-a razgovaraju o whitelabelingu njihovih rješenja. Indikativno je kako su iz ovog fonda rizičnog kapitala najavili kako pripremajuprodaju globalne franšize Muzej iluzija, čiju vrijednost procjenjuju na stotine milijuna eura, a očekuje se da će ova transakcija biti jedna od najvećih prodaja hrvatske kompanije u povijesti”.

Kako biti pogodna meta za preuzimanje moći ćete čitati uskoro, a dotad upućujem na ovaj članak o važnosti privatnih ulaganja.

***

Ne propustite sljedeću čitanku! Prijavite se na besplatni newsletter ovdje.

Ako želite pronaći neki od prošlih brojeva, potražite ga ovdje.

Nema besplatnog ručka, znam. Ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: