Ovog sam petka obilježio 14. rođendan bloga, koji je startao sad već davne 2010. kao osobni projekt jednog bankara. Donosim izazove s kojima sam se susretao, kao i plodove koji su iz njega proizašli. Provjerite zašto je ovotjedna FED-ova odluka razočarala tržišta te koliko su u Hrvatskoj rasli troškovi rada u odnosu na EU. Prenio sam i nekoliko pogrešaka koje su napravile velike kompanije, a koje nam mogu pomoći da donesemo bolje odluke za 2025. Na kraju, tu je komentar na kretanje turske lire i savjeti kako poslovati sa zemljama koje imaju visoku stopu inflacije i deprecijaciju valute.
Petak, 20.12.
14. ROĐENDAN BLOGA
U petak sam obilježio 14. rođendan ovog bloga, koji sam započeo još tijekom karijere u bankarstvu. Samo ove sam godine objavio 130 članaka, od čega je pet bilo gostujućih: hvala Krešimiru Kosu, Kristijanu Kožiću, Marku Kelavi, Anti Mihaljeviću i Josipu Vučku na gostovanju! Ovaj je blog zaslužan što sam stupio u kontakt s Davorom Vidačkom, što nam je donijelo izvrsni MoBizz u Mostaru. Tijekom ove godine sam organizirao i četiri poslovne konferencije Dobitna formula. Ako želite pročitati više o izazovima, sumnjama i plodovima ovog financijskog bloga, kliknite ovdje.
Četvrtak, 19.12.
KOLIKO KOD NAS RASTU TROŠKOVI RADA U ODNOSU NA EU?
Hrvatska već dugo nije tržište gdje će investitori koristiti jeftinu radnu snagu kako bi smanjili troškove proizvodnje. Naime, troškovi rada u nas rastu preko 15 posto na godišnjoj razini, a jedina zemlja koja je unutar EU imala veći rast je Rumunjska. Prosjek nominalnog rasta troškova plaće u EU iznosi 5 posto, dakle rast je trostruko veći od europskog prosjeka. To ujedno znači i da su naše plaće sve konkurentnije onim europskima. Troškovi rada u Njemačkoj, Danskoj ili Sloveniji rastu značajno manje od EU prosjeka.
Što to znači za domaće poduzetnike? Znati kako povećati primanja zaposlenika uz što manji rast troškova bit će ključno u 2025. godini. Za početak, pokušajte maksimalno iskoristiti različite porezne olakšice, neoporezive troškove i isplate na koje imate pravo. Jedan koristan popis ovih beneficija pronađite ovdje.
Srijeda, 18.12.
FED-OVA ODLUKA RAZOČARALA TRŽIŠTA, ZNATE LI TKO JE PROFITIRAO?
Ovotjedno smanjenje kamatnih stopa FED-a za 0,25 postotnih bodova (sada je raspon stopa 4,25-4,50 %) došlo je uz poruku da će buduća smanjenja biti rjeđa nego što je projicirano u rujnu. Naime, u 2025. očekuje se smanjenje do ukupno 0,50 postotnih bodova! Iako je to znak povjerenja u stabilnost američke ekonomije, koja je u boljem stanju od drugih glavnih konkurenata, tržišta su reagirala negativno. Burzovni su indeksi pali, obveznički prinosi porasli (vrijednost obveznica pala), a praktično jedini pobjednik ostao je – dolar!
Čini se da FED smatra kako je ekonomija dovoljno snažna da izdrži više razine stopa u duljem razdoblju. Tržišta, koja su očekivala brži povratak na jeftiniji novac, susrela su se s neočekivanim izazovom. Iako je Powell to negirao kad su mu postavili pitanje, čini se da je inflacija od 2 posto daleka meta za FED i neće je lako dostići. Ako to uopće uspije.
Utorak, 17.12.
ZNATE LI ŠTO SE DOGAĐA S TURSKOM LIROM?
Nakon nekoliko godina iznimno visoke inflacije, Turska je nedavno doživjela značajniji monetarni zaokret. No, njegove pune efekte još uvijek čekamo: inflacija je još uvijek na vrlo visokim razinama, a temeljna kamatna stopa iznosi 50 posto! Kako poslovati s poduzećima koja dolaze iz zemalja s visokom deprecijacijom i kamatnim stopama? I koji su, općenito, problemi s kojima se susreću ekonomije u ovakvoj situaciji? Više u ovom osvrtu.
Ponedjeljak, 16.12.
ŠTO MOŽEMO NAUČITI IZ POGREŠAKA VELIKIH?
Ono što imamo na raspolaganju, a još uvijek rijetko koristimo, tuđa su iskustva: pozitivna i negativna. U ovom članku možete pronaći niz velikih pogrešaka koje su napravile velike kompanije. Neke su se izvukle, dok za neke ni ne znate jer više ne postoje:
1. Blockbuster je bio gigant u iznajmljivanju video-kaseta. Još je 2000. imao priliku kupiti Netflix, koji je tada kasete slao poštom, za 30 milijuna dolara. Nisu prepoznali priliku. U međuvremenu, Blockbuster je propao, a Netflixova tržišna vrijednost je do danas narasla za više od 1000 puta. Za razliku od Blockbustera, Netflix nije smatrao da će kasete trajati vječno. Pratite li i vi što se događa s tehnologijom kao Netflix ili ste više Blockbuster?
2. Svi se sjećate Motorole: još uvijek tako zovemo ručne radio stanice kojima se služila policija, ali ne više mobitele. Motoroline su uspješnice bile konkurentne u vrijeme legendarne Nokije 3310: još jednog giganta koji je potonuo. Smartphone era ih je naprosto pregazila jer nisu inovirali i pratili potrebe tržišta. Idete li ukorak s kupcima?
3. Čak je i LEGO bio pred bankrotom davne 2003. Preinvestirali su u zabavne parkove, kao i u nove kalupe za različite vrste kockica. Vukli su uteg od 800 milijuna eura jer su pokušavali previše novih stvari na puno novih fronti. Kad je došao novi izvršni direktor sljedeće godine, jednostavno su se fokusirali na ono što im najbolje ide. Bila je to dobra odluka. Pokušavate li previše toga odjednom?
—
Ovi primjeri i pitanja mogu vam pomoći donijeti bolje odluke i planove za 2025. Pratite tehnologiju, potrebe kupaca i zadržite fokus: rezultati će doći!
***
Ne propustite sljedeću čitanku! Prijavite se na besplatni newsletter ovdje.
Ako želite pronaći neki od prošlih brojeva, potražite ga ovdje.