Najčešće financijske pogreške i kako ih izbjeći: dio drugi

Najveće financijske pogreške

U prošlotjednom smo nastavku počeli sastavljati listu u kojoj se nalaze najčešće i najveće financijske pogreške. Tijekom svoje karijere u bankarstvu i konzaltingu prepoznao sam da je većina krivih poteza koje vuku poduzetnici međusobno slična.

FINANCIJSKE POGREŠKE NA KOJE NITKO NIJE IMUN

U tome poduzetnici nisu sami: poslovanje je timska igra i kad jedan igrač izgubi loptu, svi su ugroženi. Zato svim ljudima dobre volje: zaposlenicima, poduzetnicima, menadžerima, investitorima i konzultantima preporučujem da se okoriste ovim popisom. Nakon prošlotjednih pet, sad prelazimo na brojku šest!

POGREŠKA #6: NE ANALIZIRATE SVOJU KONKURENCIJU, KUPCE I DOBAVLJAČE, A NA KRAJU STE PREJEFTINI

Najveće financijske pogreške često polaze od premalo druženja s podacima. U ovoj grešci, ne analizirate svoju konkurenciju, kupce niti dobavljače. Ne brinete o maržama profita, a mislite da je sve u RUC-u. Na kraju premalo naplaćujete i stalno ste u strahu od toga da budete skupi.

U klasičnom svijetu koji je opisao veliki Michael Porter, postoje dvije strategije kako ćete se natjecati koje su opisane ovdje. U stvarnosti, postoji i varijanta jačeg i slabijeg fokusa, jer se rijetko netko odlučuje na samo jednu strategiju, pa dobivamo matricu. Za detalje pogledajte ovdje.

Na određen način strategija plavog oceana (Blue ocean strategy), moderna je marketinška teorija koja nastoji izbjeći sukobe (trade-off) koji nastaju izborom neke od klasičnih kompetitivnih (porterovskih) strategija.

Lako je moguće da uopće nemate strategiju, jer ste premali da bi bili preveliki. Važno je, ipak, odrediti što hoćete biti. I onda nastojati biti dobri u tome. Financijski analitičar može iz analize marži poslovanja vidjeti jeste li oni koji se znaju razlikovati od drugih, pa imate bolje i veće prihode od prodaje i posljedično bolje RUC marže ili ipak nadoknađujete to internom optimizacijom kod troškova osoblja i svih ostalih operativnih troškova, do famozne razine EBITDA. No, ne morate upasti u zamku ili-ili. Možete krenuti u plavi ocean i odmaknuti se od konkurencije i biti svoji, biti najjači, da parafraziram Kristinu Ercegović.

KAKO DONIJETI DOBRE ODLUKE, A NE POČINITI FINANCIJSKE POGREŠKE?

Za dobre strateške odluke ipak morate:

  • Redovito i periodično analizirati konkurenciju (Mate Rimac se doduše žali što se previše osvrtao na konkurenciju u prošlosti, ali on je iznimka). Za to možete koristiti i financijske servise kao što je Bon.hr.
  • Razumjeti svoje kupce, odnosno znati tko je vaše stvarno tržište. Pročitajte vrlo koristan intervju iz Lidera s Davorom Runjom i Hajdi Ćenan o razlici između produktnog i servisnog poduzeća u maloj zemlji. Servisna rade u tzv. pipeline načinu rada (projekt za projektom). Da bi bilo jako uspješne, moraju zapošljavati tisuće ili desetke tisuća ljudi, što je nemoguće naći u maloj zemlji. Produktna poduzeća puno lakše skaliraju, što ima veze s operativnom polugom.
  • Razumjeti životne cikluse proizvoda ili usluga te stvarne rizike vaših ključnih kupaca i dobavljača.
  • Poznavati vlastito poslovanje i analizirati marže poslovanja te znati koja od komponenti pridonosi najviše (ili koja najviše odnosi).
  • RUC nije dovoljan. On može pokazati da uopće ne upravljate svojim troškovima.

Za kraj poslastica, znate li koliko uopće trebate naplatiti? Često vidim da poduzetnici koji rade najviše, naplaćuju premalo. Pročitajte članak “Di su pare?” koji govori o tome kako je i što je sve potrebno ugraditi u cijenu vaše usluge ili proizvoda.

Ne budite jeftini, ako ne trebate.

POGREŠKA #7: PREVIŠE ILI POGREŠNO INVESTIRATE, PRITOM SE PREVIŠE ZADUŽUJETE

Financijske pogreške nastavljam investicijskim pogreškama. Naime, da bi poduzeće dalje poslovalo, potrebna su dugoročna ulaganja (investiranja) koja će održavati i/ili povećavati konkurentsku prednost. Životni ciklus poduzeća je obično takav da su potrebna ulaganja na početku veća, no kako se ulazi u zreliju fazu, ona mogu biti nešto niža. Dobro upravljano poduzeće mora imati jasno definiranu strategiju, a zatim i dobru politiku ulaganja koja dovodi do viših povrata na ulaganje i stabilnih (ili bolje) rastućih prihoda i dobiti.

Znači, potrebno je mjeriti prethodno izvršena ulaganja. Jesu li dovela do željenih ili minimalno očekivanih povrata na ulaganje? Analiza će pokazati jesu li izvršena ulaganja dovela do povećanja dobiti – i to stvarne, ekonomske dobiti. Dakle, prvo je pitanje: uračunavate li u povrate i troškove vlasničkog kapitala? CFA Institute navode neke od tipičnih pogrešaka kod procesa kapitalnog budžetiranja koji je okrenut planiranju dugoročnih investicija. Neke od njih pronađite ispod.

FINANCIJSKE POGREŠKE KOD KAPITALNOG BUDŽETIRANJA

PET PROJECTS

Menadžeri i vlasnici trebaju nastojati da projekti prođu rigoroznu neovisnu ocjenu, jer subjektivnost nas može lako zavesti. Inače ćete se baviti onime što vas zabavlja, umjesto onim što donosi dobit.

ISPRAVNO PREDVIĐANJE I ODGOVARANJE NA PRILIKE I PRIJETNJE

Pogreška je vezana uz lošu SWOT analizu, koju mnogi zapostavljaju. Stavljanje stvari na papir štedi mnogo novca, krvi i znoja.

KORIŠTENJE STARIH OBRAZACA KOD IZRAČUNA ISPLATIVOSTI

Malo toga može učiniti štetu kao stari template. Novo vino treba u nove mješine. Inače se mogu izostaviti važni detalji koji utječu na ishod.

LOŠA PROCJENA FIKSNIH TROŠKOVA

Fiksne ili režijske troškove treba plaćati odmah i redovito. Ako nema određene razine sigurnosti da je to moguće, bolje je ne ulaziti u projekt. Naime, oni izravno utječu na novčani tok.

NIJE PRONAĐENA I OCIJENJENA ALTERNATIVA ULAGANJU

Jedna od najtežih pogrešaka, a povezana je i s najvećim troškom: oportunitetni trošak. Postoji li neka druga mogućnost kojom biste mogli iskoristiti iste resurse ili doći do rezultata?

PODCJENJIVANJE TROŠKOVA, PRECJENJIVANJE KORISTI

Bez komentara. Klasik.

INVESTICIJA JE VEĆ KRENULA, A NEMA NI OSNOVNOG IZRAČUNA

Nerijetko se događa da jeveć kupljeno zemljište, ishođene građevinske dozvole, ali nije sastavljen elaborat o isplativosti. Nisu napravljene ni osnovne kalkulacije!

Investitori su me često doživljavali kao nekoga tko će dovršiti stvari, prikazati ih u zelenom tako da, najčešće banka, a općenito investitor, povjeruje u isplativost projekta.

To je, kao prvo, neozbiljno. Kao drugo, to nije ni etično jer obmanjuje drugu stranu. Kao treće, to je stvarno glupo jer lagati sebi je teška deluzija. Ne smije se nešto graditi ili investirati bez izračuna. Treba se suočiti s istinom. Nekad je čak bolje odustati na pola, stati, priznati pogrešku i polizati ranu, nego “bacati dobar novac nakon što smo bacili dosta lošeg novca”.

Izračune i elaborate investitori ponajprije rade za sebe, a tek onda za druge.

DISKO S DISKONTIRANJEM

Nerijetko se događa da poduzetnici ne rade diskontiranje budućih ekonomskih koristi. Ako diskontiraju, koriste premalu diskontnu stopu.

Prvi slučaj: ulaganje u robu koju kao distributer prodajete krajnjim kupcima. Napravili ste analizu i uložili recimo 1000. Želite povrat u tri godine, pa prve godine je to 300, druge 500, treće 300. To je 1100, minus ulaganje od 1000. Povrat 100. Super, povrat 10 %. Je, ali nije godišnje. A inflacija? A faktor vremena? Vremenska preferencija kaže: radije 100 danas nego dogodine. Dobro je povrate diskontirati. To je suprotan proces od ukamaćivanja.

Ključno je odabrati stvarnu stopu koja odražava sve rizike. Za dulje trajanje projekata, stopa je viša, barem 10% godišnje. Diskontiranjem gornjeg primjera dobivamo: 273-413-225, pa je krajnji rezultat zapravo minus 89. Znači, neisplativo! Jedan me poduzetnik pitao: zašto diskontiramo 10%, a ne s 3 ili 4, po koliko plaćam kredit? Rekoh “granična stopa rentabilnosti jest oko 4,9 %, ali ne vjerujem da očekujete povrat manji od 5 % na svoj ulog”.

Drugi slučaj je bio puno gori. Velika je kompanija imala dugoročni projekt i diskontirala to sve s jedva 2%. Rekao sam da je to potpuno neprihvatljivo, pogotovo ako su budući očekivani prihodi i troškovi gotovo konstantni cijelo vrijeme. Uz to, vjerojatnost da se tržište ne promijeni, a cijene ostanu iste bila je ravna nuli. Premija rizika bila je mnogostruko veća. Pomogao je tek vanjski autoritet i dokazivanje. Tko želi biti u zabludi, ne mogu mu pomoći.

Zbog ovog se često prezadužujete, pa godinama radite za kamate. Pa krivite državu, banku, uvozni lobi… Uštedite si muke i napravite investicijsku analizu prije nego uzmete lopatu u ruke.

POGREŠKA #8: A NEKAD SE PREMALO ZADUŽUJETE!

Jednom prilikom sam pokušao objasniti vlasniku jednog poduzeća da je dug dobar. Poduzeće je imalo visoku stopu prinosa na imovinu (ROA), a nikakvo zaduženje. Objasnio sam mu da bi trebao povećati prinos na vlastiti kapital (ROE), a da će u kratkom roku to najlakše učiniti ako se zaduži. Tim više jer je konkurent brže naplaćivao od kupaca, a sporije plaćao dobavljačima. Imao je niži ROA, ali sličan ROE.

Pretpostavljam da nisam bio uvjerljiv. Glavna prednost duga je da je jeftiniji od vlastitog kapitala i da ga treba koristiti dok je god ukupni prinos na uloženi kapital veći od troška ukupnog investiranog kapitala. U jednom trenutku dug postane opterećenje i ne ponaša se više kao poluga, pa ukupni trošak prevladava nad prinosom. Tad se uništava vrijednost, odnosno ekonomska dobit postaje negativna.

Dug ima svoje prednosti, prvenstveno kroz umanjenje porezne osnovice. Naime, kamate su porezno priznati trošak, pa se općenito može reći “što je veća stopa poreza na dobit, to se više isplati zaduživati”. Dug, ujedno, doprinosi financijskoj disciplini, jer postoji redoviti odljev novca radi otplate dijela glavnice i kamata.

Nedostaci? Ako se previše zadužujete, šanse za bankrot rastu. Zato lošija poduzeća plaćaju veće kamate. Uz to, gubite slobodu, odnosno financijsku fleksibilnost. Dakle, disciplina je dobra, ali do neke mjere. Kroz gubitak te fleksibilnosti gubi se i moguća buduća kreditna sposobnost, odnosno određen dio toga kapaciteta. Ako vas zanima plaćate li previše sadašnji kredit ili je ponuda koju ste dobili neadekvatna vašem stanju i financijskoj snazi, javite se ovdje.

Osjećaj za mjeru je kod zaduživanja presudan.

POGREŠKA #9: IGNORIRATE REGULATORNI RIZIK

Bit ću kratak. Vremena se mijenjaju i nešto je čudno u vodi, kako već počinje trilogija “Gospodar prstenova”. Morate pratiti promjene u okruženju i na vrijeme predviđati što vas očekuje. Postoji solidan broj stranica, servisa, stručne literature, blogova i drugih resursa koji vam u tome mogu pomoći. Kao ni na računovođi, ne štedite na savjetima od pravnih i regulatornih stručnjaka. Ako ne možete pratiti te promjene, dajte zadatak nekome da vam dojavljuje i pripremi tjedne ili mjesečne analize da se pripremite na vrijeme. Uvijek je skuplje prilagođavati se naknadno ili u posljednji trenutak!

POGREŠKA #10: KRŠITE ZLATNO PRAVILO FINANCIRANJA ILI NE UPRAVLJATE RADNIM KAPITALOM

Najčešće financijske pogreške završavam zlatnim pravilom. Za većinu poduzeća vrijedi da trebaju imati pozitivan radni kapital. Uglavnom je greška u tome da se kratkoročni izvori financiranja, recimo kratkoročni kredit ili neplaćene obveze prema dobavljačima, koriste za neku investiciju. Primjerice, za kupnju opreme koja se koristi i amortizira idućih pet godina. Vidite li neusklađenost primitaka i izdataka? Korist od upotrebe te opreme doći će kroz pet godina, a vi je morate otplatiti u roku do godine dana. Ekonomski ispravno razmišljanje je da to uskladite, tako da dugotrajnu imovinu financirate iz dugoročnih izvora. Inače, stvarate si omču oko vrata.

To jedino ima smisla ako uspijevate zaraditi na takvom potezu. Ako ste trgovina i kupite robu za 100 koju ste odmah platili iz kredita s kamatnom stopom od 10% te je prodate godinu dana za 150. Na nuli ste i ako je prodate za 110. No, uračunavate i trošak izgubljenog vremena i truda: sigurno ne želite raditi za kamate, pa tražite neku premiju, tako da to neće biti 110, nego više od toga. Recimo da ste zadovoljni sa 120. Ipak, uspješni ste i prodajete to za 150, što je vaš – ekstraprofit!

Premda to neki smatraju smrtnim grijehom, smatram da u tome nema ništa loše ako se nikoga nije oštetilo. No pravi smrtni grijeh je: neplaćanje na vrijeme. Svojim radnicima, dobavljačima (tuđim radnicima!) i državi (našim radnicima, neplaćanje poreza na vrijeme).

Nadam se da su vam najčešće financijske pogreške, ovako nabrojane, pomogle da ih zaobiđete!

Ovaj je članak izvorno objavljen 8. rujna 2021.

Nema besplatnog ručka, znam. Ali podjela ovog članka je najbliže besplatnosti što imamo: