Vjerojatno ste čitali kako je pala francuska vlada. Još sam u utorak pisao o tome koliko bi eventualni prevrat mogao biti izazovan za eurozonu, koja sve više kaska za rezultatima koje postiže američka ekonomija. Europski su investitori, čini se, pretplaćeni na volatilnost, dok bi američki FED mogao izvesti meko slijetanje. To samo znači da 2025. donosi neizvjesnost za koju se valja pripremiti: zato je važno planiranje likvidnosti. U izbjegavanju potencijalnih nagaznih mina i jačanju prodaje može vam pomoći i osvježeni portal Bon.hr, koji vas može upozoriti na problematične kupce i dobavljače, ali i otkriti tržišne prilike. Na kraju, donosim kratku analizu građevinskog sektora i razloge zašto bi spajanja i partnerstva između poduzeća mogla postati nužnost u odupiranju konkurenciji.
Petak, 6.12.
KAMO IDE DOLAR I AMERIČKA EKONOMIJA
Novi američki izvještaj o radnim mjestima za studeni pokazuje kako je rast zaposlenosti usporio, dok stopa nezaposlenosti ostaje stabilna. Američka ekonomija i dalje stvara značajan broj novih radnih mjesta. Sahmino pravilo, ključni indikator za predviđanje recesije, i dalje iznosi 0,43 – daleko od signala ozbiljnijeg usporavanja. Alat za predviđanje odluka o kamatnim stopama, FED Watch Tool, ukazuje na gotovo sigurnu odluku FED-a o smanjenju kamatnih stopa za 0,25 postotnih bodova na sljedećem sastanku, 18. prosinca. To bi moglo označiti početak promjene monetarne politike, čime FED reagira na mekše gospodarske pokazatelje i pokušava održavati ekonomski rast.
Nastave li se ovakvi trendovi, nema sumnje u jačanje kamatnog diferencijala. Što to znači? Jačanje dolara u dugom roku. Premda popularni dolarski indeks Dixie (DXY) pada već treći dan zaredom, ocjenjujem to samo kao kratkoročni predah. Ekonomija eurozone je, u međuvremenu, zabilježila rast od 0,4 % u trećem kvartalu ove godine, što je najjači rast u posljednje dvije godine. No, kao što primjećujete, daleko je to od spektakla. Američka ekonomija trenutačno puno bolje stoji.
Što to znači za nas?
- Slabljenje dolara može olakšati izvoz američkih proizvoda, ali povećava pritisak na zemlje u razvoju s dugom koji je vezan uz dolar.
- Snižavanje kamatnih stopa čitam dvojako: Amerikanci žele smanjiti trošak kamata za narasli deficit koji se pretače u dug. Ujedno, briga oko moguće recesije nije iščeznula. Powell ulazi u zadnju godinu mandata i želi meko slijetanje, bez vraćanja inflacije ili izazivanja recesije. Uspije li, bit će zabilježen kao jedan od najvećih guvernera FED-a.
- Europski investitori mogu i dalje očekivati volatilnost, posebno zbog situacije u Francuskoj, ali i Njemačkoj, u kojoj slijede novi izbori.
Četvrtak, 5.12.
ZAŠTO PLANIRANJE LIKVIDNOSTI POSTAJE PRIORITET?
Kako navodi Tamara Perko u osvrtu u Poslovnom dnevniku, tijekom 2025. domaća potražnja više neće biti glavni pokretač ekonomskog oporavka. Europska ekonomija trenutačno stagnira, odnosno gospodarski rast je oko nule. Hrvatska je mala i otvorena zemlja pa nije moguće da kontinuirano rastemo samo na temelju osobne potrošnje.
Ova promjena u ekonomskim uvjetima značajno će utjecati ne samo na vaše poslovanje, već i poslovanje vaših partnera i dobavljača. Zašto onda prioritet postaje planiranje likvidnosti i kako ga možete unaprijediti? Provjerite ovdje.
Srijeda, 4.12.
MUČITE SE S PRODAJOM ILI NAPLATOM? TU JE NOVI BON.HR
U utorak je predstavljeno novo, osvježeno izdanje poslovnog portala Bon.hr s brojnim inovacijama.
Na njemu možete, između ostalog, pronaći informacije o tome:
- je li neko poduzeće blokirano ili ima problema s naplatom
- tko su vlasnici i otvaraju li poduzeća “serijski” pa ih zatvaraju kad upadnu u probleme
- koja su druga poduzeća na istoj adresi
- koliko poduzeća u određenoj branši i s određenim brojem zaposlenih ima na nekom području
- kolika je prosječna bruto ili neto plaća u nekom domaćem poduzeću
- kolika je procijenjena vrijednost bilo kojeg poduzeća u RH
- koja su najnovija ili najveća poduzeća u RH.
Surađivao sam s njima kao autor metodologije procjene vrijednosti, koja se pokazala veoma pouzdanom, prema podacima iz određenih provedenih kupoprodaja. Vjerujem da mnogima može biti koristan i njihov alat za osnovnu analizu konkurencije, koji prikazuje kako stojite u odnosu na konkurente prema ključnim pokazateljima. Te podatke možete jednim klikom izvesti u Excel. Ovo je iznimno koristan alat za menadžment, prodaju ili upravljanje financijama, a osim toga je 100 % hrvatski proizvod. Koristio sam njihove podatke za nekoliko analiza, između kojih je i ona o procijenjenoj vrijednosti Studenca te blokadama ugostitelja tijekom koronakrize.
Utorak, 3.12.
FRANCUSKA U KRIZI, A EURO KLIZI PREMA PARITETU?
Je li Le Pen za preokret? Pita se to Bloombergov komentator, John Authers, aludirajući na Margaret Thatcher, koja je slavno rekla kako “ova dama nije za preokret”. Premda je Le Pen daleko od političkih i ekonomskih stavova slavne britanske premijerke, eventualni preokret po pitanju povjerenja vladi Michela Barniera bio je jedini način da se spriječi pad vlade. Francuska u političkoj krizi nije opasnost samo za Francuze, već i za čitavu eurozonu. O čemu je riječ? Saznajte u ovom osvrtu.
Ponedjeljak, 2.12.
GRAĐEVINSKI SEKTOR U HRVATSKOJ POD PRITISKOM REGIONALNE KONKURENCIJE?
Prošlotjedna objava DZS-a o velikom rastu domaćeg BDP-a u trećem kvartalu naznačila je jedno: građevinski sektor u Hrvatskoj tome je dao velik i ključan doprinos. To me, uz novi Substack zapis Ivice Brkljače, potaknulo na ovu kratku analizu sektora. Kako stojimo u odnosu na susjednu Sloveniju ili Njemačku, a kako u odnosu na čitavu EU? Što bi mogle značiti najnovije strane akvizicije hrvatskih kompanija te zašto će spajanja i partnerstva postati nužnost, a ne iznimka? O tome više ovdje.
***
Ne propustite sljedeću čitanku! Prijavite se na besplatni newsletter ovdje.
Ako želite pronaći neki od prošlih brojeva, potražite ga ovdje.