Ušli smo u posljednji kvartal ove godine. To znači i skori početak sezone grijanja: znate li kakva nas zima očekuje? ECB bi mogao rezati kamatne stope već ovog mjeseca: provjerite kako stojimo s inflacijom i mogućom recesijom. Cijene ključnih minerala su u padu, no to ne znači da možemo mirno spavati. Analitičar Javier Blas upozorava na problem sigurnosti opskrbe, osobito u autoindustriji. Na kraju, pogledajte zašto visok ROE i ROA nisu nužno dobar znak te kako vam može pomoći životni ciklus poduzeća prema prof. Damodaranu.
Petak, 4.10.
HLADNIJA ZIMA OD PROŠLE ZNAČI VEĆE TROŠKOVE GRIJANJA
Za neke se vremenske nepogode katkad teško pripremiti, kao što danas nažalost svjedočimo. No, vremenske i druge okolišne parametre svakako trebamo ukalkulirati u svoje poslovanje. Primjerice, posljednje srednjoročne prognoze govore nam da se pojavila slaba La Niña u Pacifiku, koja znači globalno hladnije vrijeme. Očekuje se i da će polarni vrtlog imati značajniji utjecaj sredinom zime nego što je to imao prošle godine. To ne znači da će zima biti hladnija od višedesetljetnog prosjeka, samo da će vjerojatno biti hladnija od prethodne. Dakle, rast će troškovi grijanja.
K tome je, uslijed zabrinutosti zbog sukoba na Bliskom istoku, cijena europskih TTF Gas budućnosnica skočila na 40 EUR/MWh. Ipak, kako je veće održavanje norveških plinskih polja pri kraju, a europska su skladišta popunjena preko 90 posto, dodatna veća cjenovna odstupanja nisu izgledna. Europska industrija već je dosta propatila zbog pogrešnih procjena prije neuspješne zelene tranzicije, pa je na kraju dijelom ložila – ugljen. I plaćala mnogo više za energiju nego je trebala.
Nemojte dozvoliti da i vaša profitabilnost pati zbog toga što ste možda računali s plinom po 21 EUR/MWh iz veljače. Razradite scenarije s različitim visinama cijena te ekonomskim i geopolitičkim rizicima, kako ne bi bilo naknadnih iznenađenja. A ako u tome želite pomoć iskusnog analitičara, dogovorite sastanak ovdje.
Četvrtak, 3.10.
VISOK I SLIČAN ROE I ROA NISU UVIJEK DOBRI ZA VAS
Vjerojatno znate da su jedni od ključnih pokazatelja uspješnosti poslovanja povrat na imovinu (ROA) i povrat na kapital (ROE). Iako na prvi pogled to može izgledati dobro, visok ROE i ROA te, uz to, vrlo sličan ili jednak jedan drugom, mogu biti znak financijske pogreške ili slabosti u upravljanju kapitalom. Znate li kako je to povezano s optimalnom strukturom kapitala i trenutnim potezima ECB-a? I kako možete poboljšati povrate i osnažiti svoju konkurentsku prednost? Pročitajte ovo kratko upozorenje!
Srijeda, 2.10.
ECB ĆE REZATI I VIŠE JER JE PRECIJENIO INFLACIJSKE PRITISKE
Da je ECB napravio niz osnovnih pogrešaka u odlučivanju u posljednje četiri godine, već ste mogli čitati na mom blogu. Iako nemamo ništa od kritike, kod planiranja moramo uzeti ono što će se stvarno dogoditi, a ne ono što kaže Christine Lagarde. Dok je ranije ECB signalizirao oprez oko dodatnih rezova prije prosinca, čini se da bi se temeljna kamatna stopa mogla ponovno spustiti već ovog mjeseca.
Kako piše Politico, “Lagarde je tada naznačila kako će Banka [ECB] vjerojatno čekati do prosinca prije nego ponovno intervenira, zbog tadašnjih neizvjesnosti oko dugotrajne inflacije, osobito u sektoru usluga”. Inflacija je u eurozoni prema prvoj procjeni pala s kolovoških 2,2 posto na 1,8 posto u rujnu, što je ispod tradicionalnog cilja od 2 posto ECB-a. Stanje njemačke ekonomije, ali i proizvodnog indeksa PMI u eurozoni koji je pao na 45 bodova, nije briljantno. Otpuštanja su najviša, izuzevši razdoblje koronakrize, još od jeseni 2012. Sve to upućuje na nužnost odlučnih poteza neodlučne središnje banke, kako bi se spriječila dublja recesija.
Kako su naši glavni trgovinski partneri uglavnom u eurozoni, u našem je interesu da potražnja s ovih tržišta bude jaka i zdrava.
Utorak, 1.10.
PADAJU CIJENE KOBALTA I DRUGIH KLJUČNIH METALA, ALI…
Kako javlja Javier Blas iz Bloomberg Opiniona, “mogućnost nestašice kobalta, litija i nekoliko drugih metala izazvala je bojazan jer su cijene elemenata koji su potrebni za izradu baterija porasli. Više nije tako. Kina je preokrenula tržište za takozvane kritične minerale, budući da su njeni rudnici povećali proizvodnju na razine koje su ranije bile nepojmljive.”

Izvor: MMF
Obrada: Bloomberg Opinion
Ipak, pad cijena ključnih minerala ne znači nužno i sigurnost opskrbe, upozorava ovaj analitičar. Veća volatilnost tržišta znači da će, s jedne strane, poduzeća koja ih koriste (npr. autoindustrija) morati razraditi više scenarija kojima će pokriti ove rizike. S druge strane, proizvođači će dugoročno morati nalaziti strategije kojima će postići veću sigurnost dobavnih lanaca te koristiti alate poput opcija za smanjenje volatilnosti cijena. Isto tako, ovo pokazuje ranjivost europske autoindustrije, koja je na neki način prisiljena ulagati u BEV bez značajne kontrole nad resursima koji su potrebni za ovu tranziciju. Više o tome kako je mudri Morizo-san zaobišao ovu zamku potražite ovdje.
Ponedjeljak, 30.9.
ŽIVOTNI CIKLUS PODUZEĆA PREMA DAMODARANU
Prošlog sam petka u Zadru na Dobitnoj formuli prikazao životni ciklus poduzeća prema legendarnom profesoru Aswathu Damodaranu.

Izvor: A. Damodaran
Obrada, dizajn i prijevod: Serdarusic.com
Osobito sam se osvrnuo na rizike i izazove koje svaka faza nosi sa sobom, a to su, po fazama:
1. Startup – neuspjeh u pretvaranju ideje u proizvod ili uslugu.
2. Rani rast – postizanje održivosti (skaliranje).
3. Visoki rast – urušavanje pod teretom rasta (često povezano i s nepostojanjem plana likvidnosti).
4. Zreli rast – nepostojanje prostora za rast i slaba analiza konkurencije.
5. Zrela stabilnost – organizacijska disfunkcionalnost i pogreške kod zapošljavanja.
6. Pad – loše upravljanje investicijama.
Vrlo je važno identificirati u kojoj se fazi nalazite te izbjeći česte financijske pogreške kako biste uspješno premostili prepreke i došli do pretposljednje faze, u kojoj je profitabilnost najveća.
Naime, cilj nije (isključivo) rast, već dobit!
***
Ne propustite sljedeću čitanku! Prijavite se na besplatni newsletter ovdje.
Ako želite pronaći neki od prošlih brojeva, potražite ga ovdje.